Jedini recepti za variva koji vam neće dosaditi ove zime
Zima je idealno vrijeme za topla, mirisna variva kao savršen obrok. Ipak, valja ih znati i dobro pripremiti da bi bila ukusna.A što kad ponesta...
Nedavno se na TikToku pojavio trend vezano za zdravlje crijeva koji je u kratkome vremenu imao gotovo 40 milijuna pregleda. Čini se da čim odemo na društvene mreže, pronađemo barem jednu objavu s hashtagom #internalshower, unutarnjem tušu koji navodno ima detoksikacijske dobrobiti, a brojni se kunu da im smanjuje nadutost i potiče na mršavljenje.
“Internal shower” napitak je jednostavan za pripremiti: trebaju vam samo voda, limun i chia sjemenke. Da biste ga napravili, u čašu dodate 2 žlice chia sjemenki i 2,3 dl vode. Odmah promiješajte (to osigurava da chia sjemenke ne stvaraju komadiće koje bi moglo biti teško progutati) i ostavite da odstoji oko pet do 10 minuta. Nadutosti se možete riješiti i pritiskom određene točke na trbuhu. Više: Nadutosti se možete riješiti i pritiskom određene točke na trbuhu
View this post on Instagram
Chia sjemenke će apsorbirati vodu, stvarajući tvar nalik gelu. Zatim iz pola limuna iscijedite svježi sok od limuna i popijte sve odmah, a možete dodati i prstohvat soli. Ideja je takva da tako rastopljene chia sjemenke uz limun djeluju na vaš probavni sustav i čiste vaše putove detoksikacije kako bi se promoviralo zdravo pražnjenje crijeva i ublažilo nadutost.
Svakako nije prvi put da se na društvenim mrežama pojavi viralni trik koji se vrlo brzo ispostavi kao prazna tlapnja, a ponekad čak ne samo da ne koristi, već bi ga trebalo i zabraniti. No ovaj napitak na prvu se čini kao da ne bi trebao ići u istu kategoriju. Više: Jedan od najopasnijih TikTok trendova koji nikako nemojte isprobavati
Naime, chia sjemenke izvrstan su izvor topivih vlakana u prehrani – apsorbiraju tekućinu u jelima i u crijevima, promičući pravilan rad, zbog čega se često savjetuje dodavati u jogurte ili smoothie kako bi stvorili strukturu pudinga, a dobijete i odličnu dozu željeza. Dvije žlice chia sjemenki, koje se stavljaju u ovaj napitak, prepune su 9,75 grama topivih vlakana, koja usporavaju probavu i pomažu regulirati koliko se kolesterola apsorbira u krvotoku. To ima pozitivan utjecaj na razinu kolesterola, a vlakna također pomažu u promicanju osjećaja sitosti i zdrave razine krvnog tlaka.
Tu je i limun, koji se savjetuje svakome tko šmrcne ili izgleda blijedo, zbog količine vitamina C, ali i pektina, koji djeluju kao prebiotik i potiču zdrav mikrobiom crijeva. U studiji European Journal of Nutrition iz 2021. otkriveno je da limun snižava i odgađa vršnu koncentraciju glukoze u krvi za 30 %.
A onda je tu i – voda, za koju svi znamo da bismo je trebali konzumirati više. Ukratko, prednosti vode trebale bi imati cijeli jedan zaseban članak.
View this post on Instagram
Kad se sve stavi na hrpu, djeluje kao da je “unutarnji tuš” zapravo pravi mali eliksir koji nam je bio cijelo vrijeme pred očima. No dijetetičari upozoravaju kako nikada nema instantnog rješenja, pa tako niti u ovome napitku, što je njegova najveća mana – i razlog njegove popularnosti. To bi moglo dovesti i do toga da ljudi misle da će im više ovoga napitka pomoći, a istina je sasvim drukčija.
Chia sjemenke, ako ih koristite više od dvije žlice dnevno, mogu dovesti do loše probave i čak uzazvati neželjenu nadustost. Stoga, nije problem u tome je li ovaj napitak u redu za vas, već način na koji se prezentira. Više: Zdravstvene koristi limuna: Čudesno žuto zlato dostupno cijele godine
Jednostavno rečeno, osim dodavanja chia sjemenki u jogurt, isti efekt možete postići i povećanim unosom voća i povrća. Dobijete vlakna, a i vjerujemo da je ukusnije. I naravno – redovita tjelovježba, kvalitetan san i slične životne navike dugoročan su pravilan put prema zdravijem sutra.
Stoga, ako vam je gušt piti ovu čudnu želatinoznu tekućinu, samo dajte, pomoći će vam i sigurno ćete shvatiti da idete češće u kupaonicu, ali nemojte misliti da je riječ o nekom čudotvornom napitku. I najvažnije, ako imate stalni zatvor i probleme s crijevima, uvijek je najbolje posavjetovati se s liječnikom opće prakse, a ne pratiti upute nekoga s društvenih mreža.
Foto: iStock/Getty Images