Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
U starim svjetskim tradicijama, vjeruje se da je dijete blagoslov. Stoga je planiranje trudnoćue nemoguće. Čak i danas, ostajanje u drugom stanju često je nešto što se događa slučajno. Međutim, detaljno planiranje trebalo bi se dogoditi prije začeća, tako da sve ide kako treba. Evo nekoliko koraka za savršeno planiranje trudnoće.
Osnovni zdravstveni pregled
Osnovni zdravstveni pregled uključivat će vašu krvnu sliku, urinokulturu i neke hormonalne testove. To će vam reći je li vaše opće zdravlje dovoljno dobro da podržava trudnoću. Na primjer, ako ste anemični, onda prvo trebate povećati hemoglobin.
Kronične bolesti
Ako imate bilo kakve kronične bolesti poput dijabetesa, visokog krvnog tlaka ili štitnjače, onda vaša trudnoće može biti rizična. Prije nego što ostanete u drugom stanju, trebali biste se posavjetovati sa stručnjakom.
Povijest pobačaja/abortiranja
Ako ste imali bilo kakvu povijest prethodnih trudnoća koje su završile pobačajem ili prekidom trudnoće, trebate razgovarati sa svojim liječnikom prije nego što ostanete u drugom stanju. Pobačaji mogu povećati šanse za izvanmateričnu trudnoću.
Genetski poremećaji
Ako postoji bilo koja psihička bolest ili genetski poremećaji kao što je Downov sindrom u obitelji, onda o tome morate obavijestiti liječnika.
Možete li si priuštiti bebu?
Zapitajte se hoćete li moći sebi priuštiti dijete. Odgoj djeteta će uključivati razne troškove.
Očekujete napredak u karijeri
Surova realnost je da se trudnice suočavaju s nepravednim tretmanom na njihovom radnom mjestu. Dakle, ako ste očekivali važan napredak u karijeri, pričekajte malo. Nakon toga, ostanite u drugom stanju.
Putovanja tijekom trudnoće
Za vas nije sigurno da putujete na dva ili tri kotača dok ste trudni. Trebate organizirati siguran način prijevoza, ili se preselite u neposrednu blizinu vašeg posla.
Izvor: ljepota.ba