Trend u svijetu fitnessa: vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Možete prakticirati bilo gdje
Podsjeća li vas preskakanje užeta na djetinjstvo? Nas definitivno podsjeća. Osim što je zabavno i zdravo za cjelokupno zdravlje i tijelo, ovaj kardio trening ima puno svojih dobrobiti. Može se vježbati zimi u zatvorenom prostoru, kod kuće kad vam se jednostavno nikako ne dâ izaći, ali i vani u svako doba godine.
Preskakanje užeta pozitivno djeluje na mišiće cijelog tijela – od ruku i nogu do leđa, trbuha… Poboljšat će i vašu ravnotežu i kordinaciju, sagorijeti kalorije i pomoći kod disanja koje će postati učinkovitije kako češće izvodite vježbu. Za ovaj trening potrebne su vam samo dobre tenisice, a ako vam je lakše, možete i bosi ili u obući tankih potplata. Za početak, radite smanjenim intenzitetom, a s vremenom ga pojačavajte.
Treba li vam dodatni push, izdvajamo nekoliko zdravstvenih beneficija preskakanja vijače koje bi vas mogle zainteresirati:
Kardiovaskularno zdravlje: Preskakanje užeta ubrzava rad srca i jača srčani mišić, što znači da je ovo odlična kardiovaskularna vježba. Redovito preskakanje vijače može poboljšati izdržljivost srca i pluća.
Sagorijevanje kalorija: Skakanje užeta je visokointenzivna aerobna aktivnost koja može pomoći u sagorijevanju kalorija i pomoći u održavanju zdrave tjelesne težine. Prema studiji objavljenoj u časopisu “Medicine & Science in Sports & Exercise”, desetominutno preskakanje vijače može sagorjeti do sto kalorija, ovisno o intenzitetu i težini osobe.
Jačanje mišića: Preskakanje vijače angažira mnoge mišićne skupine, uključujući mišiće nogu, trbuha, leđa i ramena. Redovita vježba može rezultirati jačanjem ovih mišića i poboljšanjem njihove izdržljivosti.
Koordinacija i agilnost: Skakanje užeta zahtijeva dobru koordinaciju i agilnost jer uključuje precizne pokrete nogu, ruku i tijela. Kroz redovitu praksu, možete poboljšati svoju motoričku sposobnost i brzinu reakcije.
Poboljšanje gustoće kostiju: Može pomoći u jačanju kostiju i prevenciji osteoporoze. Studije su pokazale da su aktivnosti s opterećenjem poput skakanja užeta korisne za zdravlje kostiju (izvor: “Journal of Applied Physiology”).
Gubitak kilograma: Preskakanje užeta intenzivan je trening za cijelo tijelo koji može sagorjeti 10-16 kalorija u minuti, usporedivo s trčanjem brzinom od 10 km/h. U 30 minuta možete sagorjeti otprilike 300-480 kalorija, ovisno o vašem intenzitetu i tjelesnoj težini.
Kao i svaki trening visokog intenziteta, i preskakanje užeta sa sobom potencijalno donosi i neke rizike. Zbog skakanja, vaši su zglobovi – koljena, gležnjevi i kukovi – na velikom “udaru“ pa ova vrsta tjelovježbe možda nije prikladna za osobe s bolovima u zglobovima ili ozljedama.
Zbog svog visokog intenziteta, možda neće biti prikladna ni za početnike, kao ni za osobe sa srčanim ili dišnim problemima. U tom je slučaju bolje započeti s treningom niskog intenziteta.
Ako ne vježbate pravilno, s vremenom se možete ozlijediti. Bilo da previsoko skačete ili pritom imate nepravilno držanje, to može dodatno opteretiti vaše zglobove ili mišiće, i potencijalno rezultirati bolom. Primjerice, kao i kod trčanja, nepravilna tehnika ili pretjerana uporaba mogu dovesti do ozljede potkoljenice.
Za početak, nabavite uže odgovarajuće duljine. Stanite na sredinu užeta s obje noge; ručke bi trebale doći do vaših pazuha – tako ćete znati da imate uže koje za vas nije ni prekratko ni predugo.
Dok skačete, držite prsa otvorena, ramena opuštena i angažirajte svoje trbušne i leđne mišiće, jednako kao i gluteuse. Pokret bi trebao dolaziti iz vaših zglobova, a ne iz ruku.
Neka vaši skokovi budu niski, tek toliko da se oslobodite užeta (samo nekoliko centimetara od tla). Ostanite na vrhovima stopala te se spustite se na tlo mekano kako biste smanjili utjecaj na zglobove.
Pri vježbanju, dišite dosljedno – mirno i neisprekidano – tijekom vježbe da biste održali svoju izdržljivost.
Da biste otišli korak dalje, pokušajte s novim, zabavnim potezima. Za vas smo istražili kako dati novi ritam uobičajenom režimu pa pogledajte primjere u nastavku.
Važno je napomenuti da bi prije početka bilo koje nove tjelesne aktivnosti trebali razgovarati s liječnikom, posebno ako imate prethodne zdravstvene probleme ili ograničenja. Također je važno pravilno naučiti tehniku preskakanja vijače kako bi se izbjegle ozljede.
FOTO: Miljan Živković/iStock via Getty Images Plus, Dom J/Pexels