Istine i zablude: Je li botoks zaista opasan?

by | 19 svibnja, 2015

Botoks je u posljednjih 20 godina donio najveći napredak u suvremenoj estetskoj i općoj medicini, a ujedno je i najpopularniji estetski tretman u svijetu. Međutim, sam naziv ovog tretmana kontroverzan je jer potječe od imena neurotoksina Botox koji podrazumijeva svaki preparat na bazi botulinum toksina.

ThinkstockPhotos-468113727

Prije primjene botoksa kod svakog pacijenta potrebno je ispitati rad pojedinih mišića koji sudjeluju u mimici lica. Mišići se s vremenom opuštaju budući da botoks blokira put živčanim impulsima prema mišiću. Koža koja prekriva te mišiće zateže se i ravna je, jer su preostali aktivni mišići napeti i na taj način se otklanjaju bore. Da bi vam najbolje predstavili suštinu botoksa, njegovu primjenu podijelili smo u nekoliko sljedećih segmenata.

ISTINA

Botoks uzrokuje pad kapka
Kada se botoks ubrizga u predio kapka, oko oka ili na čelu postoji velika vjerojatnost da dođe do kapka i tako prouzrokuje njegov pad. Iako neke činjenice pokazuju da se ovo rijetko događa iskusnim liječnicima, ipak je moguće. Botoks bi trebao ostati na površinskim dijelovima mišića, ali ako uđe dublje u mišiće, dolazi upravo do ovog problema. Da vas ne bi preplašili, skroz dobra vijest je ta da je ovo stanje privremeno i traje nekoliko tjedana. Ali, složit ćete se da je neugodno!?

Botoks nije zamjena za filer
Ako niste znali, botoks se primjenjuje na sljedeći način: ubrizgava se pod kožu baš kao i filer. Međutim, jasno je zašto postoji velika sličnost. Botoks je zadužen za ravnanje bora baš kao što to radi i filer, ali ne i za njihovo popunjavanje. On ih ravna tako što sprječava mimiku lica koja stvara bore. Ovi efekti nisu trajno rješenje, jer živci koji pokreću mišiće ponovno se povezuju, pogotovo kod onih osoba koje su sklone fizičkim aktivnostima. Moramo vam napomenuti, ako je vaš botoks tretman trajao nekoliko tjedana, vrlo je vjerojatno da ste dobili puno slabiju otopinu.

ZABLUDA:

Efekt „smrznutog“ lica
Botoks ne paralizira mišiće lica, nego samo slabi pokretljivost kako bi spriječio već navedenu mimiku lica. Nikako se ne primjenjuje na cijelo lice, već samo na ciljane (željene) dijelove koji su preopterećeni mimikom, kao kod osoba koje se puno smiju i čija je mimika lica i više nego „napregnuta“. Kada je botoks stručno ubrizgan, lice uglavnom zadržava svoju dragocjenu mimiku i njegovu izražajnost.

„Brisač“ bora
Botoks je učinkovit u eliminiranju bora samo kod lijepe mlade i zdrave kože jer one još nisu dovoljno „urezane“. Kod kože koja je starija i koja već ima urezane bore, botoks nema velikog udjela. On će samo spriječiti njihovo produbljivanje, ali složit ćete se, od godina se pobjeći ne može.

NAPOMENA

Zbog nedostatka studija o mogućim učincima botoksa na fetus, proizvođači i liječnici specijalisti ne savjetuju njegovu primjenu tijekom trudnoće i dojenja.

Savjet – Prirodna maska protiv bora
Laneno ulje se već godinama smatra pravim čudom u borbi protiv bora. Da bi izašli ususret prirodi, preporučujemo vam regenerativnu masku od lanenog sjemena koju ćete pripremiti na sljedeći način:

Dvije jušne žlice lanenih sjemenki skuhajte tako da dobijete smjesu poput žlice, malo ohladite i mlakom smjesom namažite lice. Držite tako 20 minuta i potom isperite čistom vodom. Tretman ponavljajte jednom tjedno sve dok vam koža ne postane meka i zategnuta.

Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock