Kad je riječ o pozitivnom stavu zemalja o menstrualnom zdravlju, Hrvatska je na 70. mjestu
Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu - g...
Mit je da kondom smanjuje užitak u seksu, a time se potiče i nedogovorno ponašanje, osobito kod mladih kod kojih je najveći rizik od spolno prenosivih bolesti.
Rebrasti, šareni, voćni ili obični, kakvi god bili, kondomi ne umanjuju užitak u seksu, pokazalo je američko istraživanje. Nažalost, znanstvenici sa Sveučilišta u Indiani također su otkrili da su dječaci već sa 14 godina izloženi mnogim mitovima i zabludama o kondomima pa ih ne žele rabiti kad postanu nešto stariji i stupe u spolne odnose.
A rizik za obolijevanje od spolno prenosivih bolesti najveći je među mladima koji rano stupaju u spolne odnose i skloni su mijenjanju partnera. Upravo oni nisu skloni upotrebi kondoma, koji su (uz apstinenciju) jedina zaštita od spolno prenosivih bolesti.
Smanjuje mogućnost trudnoće
Unatoč kondomima tijekom godine zatrudni dvanaest od stotinu žena, odnosno takva je zaštita učinkovita u 88 posto slučajeva. Vjerojatnost je trudnoće 1:2500 pri svakom seksu.
Masne kreme ih oštećuju
Kondome od lateksa mogu oštetiti lubrikanti na bazi ulja (rabite one na bazi vode) te masne kreme. Kod poliuretanskih kondoma (koji su teže dostupni) to nije problem.
Zaštita od spolno prenosivih bolesti
Kondom štiti od zaraze HIV-om u 90 posto slučajeva, no kod virusa koji se prenose direktnim kontaktom kože s kožom (poput virusa herpes simpleks ili HPV-a) nije toliko učinkovit, ali upola smanjuje mogućnost zaraze.
Tko je kriv za pucanje
Za pucanje kondoma često je kriv nakit (prstenje ili piercinzi).
Izvor: 24sata.hr