Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Povremeni post može održati tijelo mlađim, produžiti godine života i poboljšati cjelokupno zdravlje, kako barem sugerira nova studija Sveučilišta Harvard otkriva 100posto.hr Različiti oblici posta mogu utjecati na razne faktore, od gubitka težine pa sve do povećanja produktivnosti.
Znanstvenici na Harvardu otkrili su kako privremena ograničavajuća prehrana zadržava mitohondrije, važan dio stanice za starenje, u homeostazi, što zauzvrat pomaže u poboljšanju životnog vijeka.
Post je novi trend u prehrani, posebice ga hvale celebovi kao što su Benedict Cumberbatch i Beyoncé, a stručnjaci naglašavaju vrline od ”5 : 2 dijete” koja uključuje normalne prehrambene navike pet dana u tjednu, no dramatično smanjen unos namirnica posljednja dva dana.
Prošle godine, istraživanje Newcastle Universityja potvrdilo je ključnu ulogu mitohondrija u starenju ljudskih stanica, a time i starenju naših tijela. Mitohondriji razgrađuju ugljikohidrate i masne kiseline, dajući energiju stanici, zbog čega se često nazivaju i “snagom” naših stanica. Istraživači su, nakon održanog posta kod životinja, primijetili kako su stanice mlađe, bez prisutnosti starijih mitohondrija.
Istraživanje s Harvarda nadovezalo se na ovu tvrdnju te je otkriveno kako mitohondriji ostaju u homeostazi ako konzument ima povremeno ograničenu prehranu. Također, povremeni post pomogao je koordinirati aktivnosti mitohondrija s peroksizomima, drugim dijelovima stanica koji imaju antioksidativni učinak i doprinose dugovječnosti.
Novo otkriće uvelike može biti od pomoći znanstvenicima u razvijanjima terapija za sprječavanje dobnih bolesti, poput Parkinsa i Alzheimera.
IZVOR: 100POSTO.HR