Stres ubija, to već vjerojatno svi jako dobro znamo, a mehanizam je jednostavan – stresna situacija u tijelu izaziva otpuštanje hormona stresa kortizola koji preplavljuje organizam i radi priličnu štetu.
Naime, u tim trenucima simpatički živčani sustav stimulira nadbubrežnu žlijezdu, koja onda proizvodi hormone epinefrin (adrenalin) i kortizol. Stalne visoke razine ovih hormona mogu utjecati na pamćenje i sposobnost učenja te povećati sklonost depresivnim raspoloženjima.
Kako još prepoznati stresnu situaciju? Stres uzrokuje i kratko disanje, a ponekad može dovesti i do hiperventilacije, što može s vremenom uzrokovati i probleme gornjih dišnih putova.
Uz to, tijekom stresne situacija rad srca se ubrzava, što dugoročno može dovesti do sužavanja arterija i povišene razine kolesterola te do većeg rizika od srčanih bolesti te srčanog i moždanog udara.
Dugotrajan stres imat će i snažan utjecaj na probavu i zdravlje kože, pa nije rijetkost da se pojave akne i ekcemi. Ništa manje problematični nisu ni ostali simptomi – jake glavobolje te bol u vratu, ramenima i leđima.
Ukratko, stres je stvarno poguban za zdravlje, a prvi korak u rješavanju problema jest priznavanje da zadržavate bijes u sebi, a nastavak je jednostavan – pronađite način za izbacivanje ljutnje iz sebe.
Odlično će vam pomoći fizička aktivnost, pogotovo intenzivna, a sjajna komplementarna aktivnost jest meditacija ili vježbe opuštanja, pa napravite plan svakodnevnih aktivnosti koje će vam omogućiti da legnete u krevet mirni i spokojni.