Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Ako planirate izbaciti nezdravu hranu sa svog jelovnika, pripremite se na simptome koji nisu nimalo ugodni. Štoviše, podsjećaju na tegobe kroz koje prolaze ovisnici o narkoticima tijekom odvikavanja.
Studija koja je nedavno provedena na Sveučilištu Michigan pokazala je da nije nimalo lako “skinuti” se sa šećera, tjestenine, grickalica i ostale hrane koja nam na prvu čini ugodu. Rezultati su objavljeni u znanstvenom časopisu “Live Science”.
Znanstvenici su anketirali 200 osoba koje su bile na dijeti, odnosno koje su odlučile zdravije se hraniti. Ispostavilo se da su se gotovo sve suočile s psihičkim i fizičkim simptomima poput anksioznosti, glavobolje i nesanice dok su prolazile kroz odvikavanje.
“Naše istraživanje pokazuje da prerađena hrana, koja obično sadrži veliku količinu šećera, može izazvati ovisnost na isti način kao i pušenje te narkotici. Jednostavno stvara ugodu u mozgu”, kaže voditeljica studije Erica Schulte.
No, utješno je da su simptomi puno blaži nego kad je riječ o odvikavanju od narkotika te vas ne bi trebali obeshrabriti. Samo je važno znati da je normalno osjećati se loše iako činite dobru stvar za svoj organizam.