Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u zagrebačkom kvartu Prečko šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji,...
Za neke ljude ljetni moto “sunčano je, pokaži se” dio je godišnjeg rituala po paklenoj vrućini u kojem se “saftaju” u Ambre Solaireu dok prate kretanje Sunca na plaži, ili bazenu, kako piše njemačka novinska agencija dpa.
Dugotrajno izlaganje UV zračenju povezano je s oštećenjem DNK-a u stanicama kože, upalom i preranim starenjem kože, no namjerno traženje sunca ostaje uobičajeno.
Zbog nedostatka studija koje se fokusiraju na to kako ponašanje pojedinca utječe na promjene mikrobiome povezane s UV zračenjem i kako se to može odnositi na zdravlje kože, istraživači u UK-u sada su ispitali učinke ponašanja traženja sunca na sastav mikrobiote kože turista.
“Ovdje pokazujemo u skupini turista da njihovo ponašanje na suncu značajno utječe na raznolikost i sastav mikrobioma njihove kože”, rekla je dr. Abigail Langton, glavna istraživačica na Sveučilištu u Manchesteru i autorica studije objavljene u Frontiers in Aging.
Pročitajte: Anamarija Pažin Morović: Kako boravak uz vodu iskoristiti za prirodni SPA tretman na otvorenom?
“Pokazali smo da je razvoj preplanulosti povezan s manjim obiljem proteobakterija neposredno nakon odmora. Međutim, mikrobiomi svih turista oporavili su se nekoliko tjedana nakon što su prestali provoditi duže vrijeme na suncu.”
Studija koja je objavljena u časopisu Frontiers in Aging “provedena je na izletnicima u stvarnom životu i pruža važne uvide u to kako izlaganje suncu koje rezultira tamnjenjem, čak i tijekom relativno kratkog razdoblja sunčanja, može dovesti do akutnog smanjenja proteobakterija, što je smanjilo raznolikost mikrobioma kože,” rekao je suradnik Langtonove, Thomas Wilmott, prvi autor studije i istraživač na Sveučilištu u Manchesteru.
Pročitajte: Plivačko uho: zašto se javlja i kako ga prevenirati ili zaliječiti
Foto: Pexels