Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Većina ljudi kad čuju za dijetu, odmah pomisle na gladovanje, nešto što je teško izvodljivo i što zahtijeva puno odricanja, a to je jedna od najčešćih zabluda, kako kaže Milica Bećir, nutricionist-dijetetičar.
Dijeta je način prehrane koji podrazumijeva optimalnu i modificiranu prehranu uslijed nekih poremećaja. Međutim, većina do dijeta dolazi preko interneta, ili razmjenjujući ih s poznanicima, iako one mogu biti neprovjerene ili neodgovarajuće.
U tijeku primjene redukcijske dijete koju je isplanirao nutricionist ne bi se trebala osjećati glad.
“Individualno prilagođena dijeta usklađena je s potrebama organizma. Pridržavajući se dijeta koje su neodgovarajući isplanirane ili koje nisu individualno isplanirane mogu dovesti do promjena na fizičkom i psihičkom planu”, kaže nutricionistkinja.
Ona napominje da, ako je određeni način prehrane praćen gladovanjem, dolazi do pada šećera u krvi, malaksalosti, smanjene psihičke produktivnosti, nervoze, nesvjestice. Prema njezinim riječima, da bi se izbjegle opasnosti koje se mogu pojaviti tijekom dijete, a njihove prednosti podignule na najvišu moguću razinu, važno je potražiti savjet nutricionista. Nutricionist će isplanirati cijeli način prehrane u skladu sa potrebama i psihofizičkim stanjem pojedinaca koji žele držati dijetu.
Prednosti
1. Pozitivna navika u prehrani
Stjecanje pozitivnih navika u prehrani koje će dugoročno utjecati na zdravlje.
Osnovna pravila dijete su: promjena navika u prehrani, jesti raznovrsno, ne preskakati obroke, jesti svaki dan u isto vrijeme, unositi dosta tekućine (voda, svježe cijeđeni sokovi i čajevi bez dodatka šećera).
Tome još treba dodati i fizičku aktivnost uz svakodnevnu.
2. Dnevni ritam jela
Redovito uzimanje obroka je velika prednost dijete jer se ne opterećuje probavni sustav.
Namirnice koje se unose treba rasporediti u pet obroka, s time da razmak između svakog od njih bude tri do četiri sata, a posljednji najkasnije dva sata prije spavanje.
3. Bolje psihičko stanje
Osoba koja je na nekom određenom načinu prehrane osjeća se bolje na psihičkom planu, ima više volje i elana za svakodnevne obveze, a ujedno joj se popravlja opće stanje organizma jer jede ravnomjerno i zdravo. Samim time, dolazi do jačanja imuniteta.
Opasnosti:
1. Pad šećera u krvi i narušavanje zdravlja
Neodgovarajuće isplanirana dijeta ili gladovanje može dovesti do pada šećera u krvi, kao i do nedovoljnog unosa nekih hranjivih tvari, što dovodi do narušavanja zdravlja.
2. Gubitak gradivnih i zaštitnih tvari
Uslijed neodgovarajućeg planiranja dijete može doći do povećanog gubitka gradivnih i zaštitnih tvari iz organizma. Zbog neodgovarajućeg planiranja, može doći do opterećenja unutrašnjih organa (jetre, bubrega, gušterače).
3. Bulimija i anoreksija
Ako se nepravilno hranite i izgubite kontrolu, može doći do razvijanja poremećaja u prehrani, što dovodi do bolesti poput bulimije i anoreksije.