Je li jutarnje pranje lica loše za vašu kožu?

Odgovor ovisi o vašem tipu kože

by | 28 kolovoza, 2024
čišćenje lica

Prati ili ne prati? To je stara rasprava, ali sve veći broj stručnjaka vjeruje kako bi bilo bolje da svoju kožu ujutro poštedite čišćenja. Ipak, ovaj savjet ovisi o vašem tipu kože.

Čišćenje lica nakon buđenja uobičajeni je dio rutine njege kože mnogih ljudi, no je li ono doista potrebno? Neki tvrde da je jutarnje pranje lica neophodno za održavanje zdravlja kože, dok drugi vjeruju da nije potrebno i da čak može biti štetno.

Jedan od osnovnih razloga zašto neki stručnjaci smatraju da je potrebno prati lice ujutro jest uklanjanje prljavštine, viška sebuma i bakterija koje su se nakupile na koži tijekom noći. Time se prevenira da ove nečistoće uzrokuju probleme poput akni ili nedostatka sjaja.

Zašto nije potrebno čistiti lice

Međutim, sve veći broj dermatologa tvrdi da jutarnje pranje lica nije potrebno. Jedan od argumenata protiv jutarnjeg rituala pranja lica s tradicionalnim preparatima za čišćenje jest taj da pretjerano čišćenje kože može ukloniti prirodna ulja, što može biti uzrok suhoće i iritacije. Neki stručnjaci za njegu kože preporučuju pranje lica preparatima za čišćenje samo jednom dnevno (obično navečer) kako biste izbjegli narušavanje zaštitne hidrolipidne barijere i mikrobioma kože.

čišćenje lica

Tko može preskočiti jutarnje čišćenje lica

Savjet preskakanja jutarnjeg čišćenja lica osobito se odnosi na osobe s osjetljivom i suhom kožom koje možda i primjećuju da im prekomjerno pranje lica može iritirati ili isušiti kožu. Alternativa je korištenje samo vode za ispiranje kože. Ovo je prirodna, nježnija i umirujuća opcija.

Pročitajte: 10 svakodnevnih navika za svježiji i pomlađeniji izgled

Zagovornici ove metode tvrde da sama voda može biti učinkovita u uklanjanju znoja, sebuma i njegujućih proizvoda koje ste eventualno nanijeli prije spavanja, bez potrebe za jakim kemikalijama koje se nalaze u mnogim preparatima za čišćenje. Vjeruju da ovaj minimalistički pristup može pomoći održati prirodnu ravnotežu mikrobioma i poboljšati cjelokupno zdravlje kože.

Čistiti ili ne

Kojem se taboru prikloniti? S obzirom na to da je koža jedinstvena kao svaki pojedinac, najbolje je da na nekoliko dana iskušate jedno i drugo i sami odlučite što vašoj koži najbolje odgovara. Ako se odlučite za korištenje preparata za čišćenje, odaberite nježni preparat na bazi ulja, bez isušujućih sastojaka, poput alkohola, SLS-a i kiselina.

Foto: People Images, iStock/Getty Images Plus via Getty Images

Tagovi: