Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Tamna čokolada jedna je od najboljih antistresnih namirnica, kako kaže dipl. ing. nutricionizma Sandra Marić Bulat. Naglašava kako je važno da ima više od 70 posto kakaa, a s obzirom na to da je bogata kalorijama, budite umjereni. Preporučuje i biljni čaj.
“Neke biljke imaju anksiolitička i destresirajuća svojstva, pa vam mogu pomoći da bolje upravljate svakodnevnim stresom i tjeskobama. Biljke s umirujućim djelovanjem su kamilica, glog, valerijana, rodiola, ginseng”, navodi Dodaje da čak menta i đumbir imaju pozitivan učinak kod stresa. I med pozitivno djeluje na proizvodnju endorfina, koji povoljno utječe na anksioznost”, kako ističe Marić Bulat.
“Koristite hladno prešana ulja u prehrani. Masline, avokado, sjemenke grožđa, sezam, lan sadrže antioksidanse i mononezasićene masne kiseline koje su izvrsne u borbi protiv stresa. Mononezasićene masne kiseline štite od depresije i poremećaja živčanog sustava te pozitivno djeluje na serotonin, hormon sreće”, objašnjava nutricionistkinja. S druge strane, nastavlja, hrana koja je bogata rafiniranim šećerom, poput sladoleda, samo povećava hormone stresa, uključujući kortizol.
“To je zato što vaše tijelo ne može iskoristiti sav taj rafinirani šećer, pa se razina glukoze u krvi naglo smanjuje. Vaš mozak percipira niske razine glukoze u krvi kao životno opasnu situaciju i izlučuje više kortizola kako bi ponovno aktivirao glad, što opet uzrokuje osjećaj stresa”, objašnjava.
Dok je poznato da kofein iz kave djeluje stimulirajuće na raspoloženje te može smanjiti rizik od depresije, stimulirajući aktivnost dopamina, u prevelikim količinama djeluje štetno, pogotovo uz šećer. Iako i vino na početku djeluje umirujuće, ako niste dobro raspoloženi samo će pojačati stres, kako ističe nutricionistkinja Marić Bulat.