Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Je li ovo dijeta, ili fitness uma? Jača li volju, ili topi kilograme? Dokazano je da možete istrenirati svoj mozak da bi se odupro grčevima i nezdravoj hrani. Ova dijeta zvuči nestvarno, ali je jednostavna za praćenje.
Prejedanje bez razmišljanja dovodi nas u situaciju da unosimo na tisuće kalorija. S puno brze hrane oko nas, iskušenja su prevelika. Ako se pridržavate dijete „Zabluda mozga“, naučit ćete kako jesti zdravo bez truda. Lako je prevariti um, a dijeta postaje sve bolja s vježbom.
Zdravstveni psiholog i nutricionist Patricija Kolard podijelila je iskustvo koje je stekla s pacijentima. Ona je bila u kontaktu s puno ljudi kojima je zajedničko bilo to što su imali psihički problem prejedanja.
Nezdrava prehrana može se brzo nataložiti u našem mozgu, te doći do stadija da se automatski podsvjesno reagira na određene situacije. U tim situacijama se nesvjesno okrećemo nezdravoj i kaloričnoj hrani. Osjećaj zadovoljstva u mozgu pokreće se brzom hranom.
Lako je pratiti ove psihološke tehnike koje vam daju šansu da budete „prisutni“ u trenutku i da pratite poruke koje vam šalje vaše tijelo.
ZAGRIJAVANJE
Morate odvojiti malo vremena svaki dan za vježbanje. Neke vježbe vam možda izgledaju čudno, ali kada se usredotočite kako treba, koncentrirate se i na to što u trenutku jedete i zašto to radite.
FOKUSIRANJE PAŽNJE
Ova vježba pomoći će vam da obraćate pažnju na to što doživljavate. Radite je tri puta dnevno.
1) Stanite i pogledajte oko sebe. Što vidite? Mislite na to što je u prostoru oko vas. Kako možete to opisati nekome tko nikada nije bio u tom prostoru?
2) Zatvorite oči i slušajte. Koje zvukove čujete oko sebe?
3) Dišite duboko. Što osjećate?
4) Kako se vaše tijelo osjeća u cijelosti? Kako se vaša stopala osjećaju? Kako su vaša ramena? Kako se vaš želudac osjeća?
5) Što je s vašim umom? Što se događa sada? Misli? Planovi? Brige? Osuđivanja?
Ideja ovog stadija je nekritiziranje, već promatranje. Budite detektiv i pogledajte tragove u vašem iskustvu.
Vježbom ćete obraćati pažnju što to postaje nesvjesna radnja koja vodi k prejedanju.
Možda vas i dalje bude privlačio miris svježe pečenog kruha, ali vaše nove vještine bit će u mogućnosti odgoditi želju koja se razvija.
DVADESET UDAHA
Radite ovu jednostavnu vježbu disanja tri puta na dan, svakoga dana.
1) Sjednite u udoban položaj i zatvorite oči.
2) Kako udišete i izdišete, pustite da vaš trbuh radi kontrakcije pokrenute udisajima. Kako udišete, zamislite da je u vašem trbuhu balon koji se širi i dopušta prostor među organima. Kako izdišete, pustite neka zrak lagano izlazi iz vašeg balona.
3) Kako ste se udobno smjestili, recite sebi: „ Udišem prvi“, i udahnite. Postupak ponovite deset puta i onda se vraćajte unatrag do prvog udisaja.
Mislite o svakom udahu kao o posebnom događanju. Svaki udisaj pomoći će vam da uvježbate fokusiranje na nešto i da se oduprete smetnjama.
MINI MEDITACIJA
Vježbajte ovo svaki dan, po pet minuta, dok ne budete mogli doći do 15 minuta meditacije.
1) Podesite timer na pet minuta, sjednite udobno i obratite pažnju na to da vam kralježnica bude izravnata.
2) Zatvorite oči nježno i dišite normalno, pustite zrak da ulazi i izlazi u svom prirodnom toku. Primijetite kakvi su vam udisaji i izdisaji.
3) Primijetite što se događa u vašem tijelu i umu. Događa li se nešto? Emocije? Izučite ih, pa se ponovno usredotočite na disanje.
4) Kada alarm zazvoni, otvorite oči.
OBROCI S KONCENTRACIJOM
1) Prije nego što stavite zalogaj u usta, stanite i zapitajte se. Jesam li gladna? Zašto jedem ovo? Pomaže li ova hrana mom zdravlju? Kako ću odlučiti kada je dosta s jelom?
2) Izaberite manji tanjur, uzmite manju porciju. Pola tanjura bi trebalo biti povrće, četvrtina proteini i četvrtina škroba.
3) Usporite s jelom. Počnite obrok s tihom mini meditacijom. Prestanite s jelom nakon deset zalogaja i provjerite jeste li i dalje gladni i osjećate li signale sitosti.
Napravite desetominutnu pauzu nakon jela da biste vidjeli jeste li stvarno još gladni. Pokušajte jesti s rukom koja vam nije dominantna, koristite se štapićima.
Napravite sve što će usporiti vaš obrok. Tijelo ne ispušta hormone koji govore jeste li siti sve dok ne prođe 10 minuta od početka obroka.
Raspored u hladnjaku može pomoći. Na mjesta koja prvo ugledate kada otvorite hladnjak stavite voće i povrće.
Izvor: Life Content