Kako biti podrška i razgovarati s djecom nakon tragičnog događaja
Tragedija u OŠ Prečko duboko je potresla cijelu zemlju, a ponajviše roditelje čija će se djeca u siječnju vratiti u školske klupe. Budući da je ovo...
Mentalno zdravlje prije svega....
Jesen donosi hladnije dane, duže noći i – mirniji um. To uostalom znači i veću brigu o vlastitom zdravlju!
Ipak, ponekad upravo jesen može djelovati i negativno te se negativno odraziti na raspoloženje i općenito stanje u kojem se nalazite.
Promjene u vremenu i smanjenje sunčeve svjetlosti mogu utjecati na vašu razinu energije, raspoloženje i imunitet. Upravo je zato važno uložiti dodatni trud u brigu o sebi tijekom ovih mjeseci koji su upravo ispred nas.
Jesenski wellbeing ne odnosi se samo na očuvanje fizičkog zdravlja već i na održavanje mentalne ravnoteže i pronalaženje unutarnje snage.
Odabirom svjesnih navika i rituala, možete se prilagoditi promjenama koje jesen donosi i iskoristiti ovo doba godine kao priliku za usporavanje, obnavljanje energije i fokus na sebe.
Trenerica mentalnog zdravlja Grace McMahon dala je svoj uvid u to kako postići balans ove jeseni i kako prakticirati zdraviji wellbeing.
Jesen obiluje hranjivim i ukusnim plodovima prirode. Uvrstite u prehranu sezonsko povrće poput bundeve, tikve, mrkve i batata. Ovi plodovi bogati su vitaminima, mineralima i antioksidansima koji pomažu u jačanju imuniteta i održavanju energije.
Topli napici poput čajeva od đumbira i cimeta također mogu poduprijeti vaš imunitet i pomoći vam da ostanete zdravi.
Preporučuje dodavanje zdravih variva i juha u prehranu – ne samo da su bogata vitaminima i hranjivim tvarima koje će pomoći vašem mozgu da dobro funkcionira i zaštititi vašu sposobnost da se nosite sa svakodnevnim životom nego su i odličan način da se ugrijete i brinete o sebi.
Jesen je savršeno vrijeme za šetnje kroz parkove i šume. Svjež zrak i mirnoća prirode mogu umiriti um i smanjiti stres. Iskoristite ove trenutke da se povežete s prirodom i prakticirate mindfulness.
Fokusirajte se na svoje disanje, zvukove oko sebe i boje jeseni – to može poboljšati vaše raspoloženje i smanjiti anksioznost.
Kako se temperature spuštaju, raste i rizik od prehlade. Jačanje imuniteta ključno je za održavanje zdravlja zato obavezno uključite u svoju prehranu namirnice bogate vitaminom C poput agruma, paprike i brokule, a dodatno možete uzimati suplemente vitamina D kako biste podržali imunitet u hladnijim mjesecima.
Također, dovoljno hidracije i redovito pranje ruku smanjuju rizik od bolesti.
Tu je i vitamin D, koji igra vitalnu ulogu u održavanju zdravih kostiju, zuba i mišića, a već su i studije pokazale da pomaže u regulaciji raspoloženja.
Jesenski mjeseci često donose užurbanost zbog povratka u poslovne i školske rutine, posebice ako ste majka.
Stoga je važno naći vrijeme za opuštanje – čitanje knjige uz šalicu toplog čaja, meditacija ili opuštajuća kupka mogu vam pomoći da se odmorite i napunite baterije. Posvetite barem 10-15 minuta dnevno sebi i ne zaboravite na važnost mentalnog odmora.
Kraći dani i raniji zalazak sunca utječu na biološki sat. Jesen je idealno vrijeme da uspostavite zdravu rutinu spavanja. To konkretnije znači da pokušate ići u krevet ranije i izbjegavajte korištenje ekrana barem sat vremena prije spavanja.
Dobar san ključan je za obnavljanje energije, jačanje imunološkog sustava i održavanje mentalnog zdravlja.
“Svježi zrak, iako oštriji i ledeniji u ovo doba godine, još uvijek je izvrstan za bistrenje uma te unos kisika u pluća i mozak”, kaže McMahon.
Foto: Olezzo iStock/Getty Images Plus via Getty Images