Jeste li znali da je dob u kojoj se gubi nevinost je važna za kasniji spolni život?

by | 1 kolovoza, 2015
Istraživanja pokazuju da prerano kao i prekasno stupanje u prve spolne odnose ima utjecaja na kasniji spolni život i može biti povezano sa raznim seksualnim disfunkcijama.
Već dugo se spolni odnosi u preranoj mladosti povezuju s cijelom paletom zdravstvenih i psiholoških problema, počevši s povećanom opasnošću zaraze spolno prenosivim bolestima, impotencijom, osjećajem krivnje i stida pa do povećane mogućnosti nastanka raka.Podatci iz nacionalnog istraživanja spolnog zdravlja kojega je 1996. godine obavio Centar za sprečavanje zaraze virusom HIV-a Sveučilišta Colorado pokazuju da su među testiranima, koji su svoju nevinost izgubili u ranim tinejdžerskim godinama, teškoće sa spolnošću prilično česte a to se iskazuje odabirom mnogo rizičnijih spolnih partnera, povećanoj mogućnosti zaraze spolno prenosivim bolestima i većim broju spolnih odnosa pod utjecajem alkohola, odnosno droga.

U siječanjskom su izdanju američkog Časopisa za javno zdravlje bili objavljeni rezultati istraživanja o ranoj spolnosti koji sugeriraju da i predugo odgađanje prvog spolnog odnosa može imati negativne posljedice na naše fizičko i psihičko zdravlje. Znanstvenici sa Sveučilišta Columbia i oni iz njujorškog Instituta za psihijatriju ustanovili su da ljudi koji kasnije izgube nevinost, a među njima su uglavnom muškarci, imaju više poteškoća u kasnijem spolnom životu.

Navodno oni koji su svoju nevinost izgubili ‘razmjerno kasnije’, između svoje 21. i 23. godine života, imaju veću mogućnost pojave raznoraznih spolnih disfunkcija tijekom kasnijih životnih razdoblja. Preciznije, kasniji prvi spolni odnos navodno je jedan od najvažnijih uzroka impotencije, teškoća u seksualnom uzbuđivanju i nemogućnosti postizanja orgazma. Istraživači su svejedno naglasili kako za sada nema dovoljno empirijskih dokaza koji bi potvrđivali tezu kako odugovlačenje s ulaskom u svijet spolnih užitaka stvarno uzrokuje spolne teškoće pa su zbog toga potrebna daljnja istraživanja koja će to uzročno-posljedičnom vezom potvrditi ili opovrgnuti.

Definirane poveznice između kasnijeg seksa i spolnih teškoća još uvijek ne znači da između njih postoji izravna i apsolutna uzročno-posljedična veza. Za odgađanje prvog spolnog odnosa mogu biti kriva nerealna očekivanja (princ na bijelom konju, na primjer) i pogrešne predodžbe o spolnosti, izbjegavanja intimnih dodira s pripadnicima/cama suprotnog spola zbog neugode, pomanjkanje higijene, niska razina samosvijesti, nedostatak samopoštovanja, pretjerana sramežljivost i niz drugih faktora.

Ovi čimbenici mogu biti odgovorni za to što netko teže pronalazi i upoznaje pravog partnera i teže razvija osjećajnu neovisnost i ima spolne odnose. Dakle, sama činjenica da je netko kasno izgubio nevinost, ne mora biti uzrokom kasnijih spolnih teškoća jer njihovi se razlozi mogu skrivati u daleko širem psihološkom obrascu, piše portal intimatemedicine.com.hr.

Čimbenici koji utječu na kasniji gubitak nevinosti i oni koji izazivaju kasnije teškoće u spolnom životu mogu biti zajednički za obje pojave. I kad je onda idealno vrijeme za gubitak nevinosti? Sudeći po svemu navedenom, između 18. i 21. godine života.