Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Normalna boja noktiju je svijetloružičasta, no promjene na noktima poput pojave bijelih točkica te promjene boje noktiju nisu rijetka stvar.
Ako ste prilikom tipkanja po tipkovnici laptopa ili pametnog telefona primijetili da su vaši nokti poprimili žućkastu notu, nemojte odmah paničariti. Takva je promjena poprilično česta kod ljudi, a može upućivati na različite probleme i uzroke koji mogu i ne moraju biti povezani sa zdravljem. Neki ljudi žutu boju noktiju povezuju s deficitom određenih vitamina i minerala u organizmu. No takve su informacije netočne.
Žuti nokti mogu upućivati na određene zdravstvene probleme, no isto tako mogu biti i posljedica određenih aktivnosti koje mogu, ali i ne moraju biti štetne za vaše zdravlje. Neki od uzroka su:
Nošenje tamnog laka
Ako ste u posljednje vrijeme lakirali nokte tamnijim nijansama te primijetili žutilo, velika je vjerojatnost da je to posljedica boje koja u dodiru s keratinom iz noktiju može dovesti do žutila nokta.
Pušenje
Nikotin iz cigareta česti je uzročnik mrlja te promjene boje noktiju. Ako ste pušač/ica te ako često držite cigaretu u rukama, uzrok je vrlo jednostavan i očit.
Gljivična infekcija
Gljivična infekcija potiče zadebljanje ploče nokta te nakupljanje ostataka pod istom, a rezultat toga je žutilo noktiju.
Bolesti jetre
Žuti nokti mogu ukazati i na probleme s jetrom poput hepatitisa i ciroze ili nekih drugih bolesti jetre.
Bolesti pluća/sindrom žutog nokta
Sindrom žutog nokta stanje je u kojem nokti žute te dolazi do njihova zadebljanja. Mogu biti uzrokovani poremećajem limfne drenaže, reumatoidnog artritisa, a može biti i simptom malignih bolesti, kao i imunodeficijencije i problema s dišnim putovima.
Sredstva za samotamnjenje
Ako koristite kreme i druga sredstva za samotamnjenje, uzrok žutila noktiju može se kriti u toj aktivnosti.
Oniholiza
Oniholiza je poremećaj kod kojeg se nokat spontano odvaja od podloge. Proces obično počinje od slobodnog ruba i napreduje prema korijenu nokta, rijetko je obrnuto. Nokat se može odvajati od donjeg ležišta nokta (donje plohe) i/ili bočnih ploha. Ovaj se poremećaj češće javlja u žena.
Foto: Daria Shevtsova/Pexels