Jogurt umanjuje depresiju

by | 17 ožujka, 2015

Do sada se znalo da jogurt odlično utječe na probavni sustav, da snižava visoku temperaturu, no jeste li znali da jogurt umanjuje depresiju?

joghurt-selber-machen_bearbeitet_Magazin

Znanstvenici su dokazali da jogurt vrlo povoljno utječe na živčani sustav i tako što umanjuje određene aktivnosti u mozgu povezane s osjećajem tjeskobe i emocionalne patnje. Usporedno s tim, jogurt nam pomaže u trenucima nedoumice jer podtiče impulse zaslužne za donošenje odluka.

Također, tvrde stručnjaci da probiotici koji se nalaze u jogurtu vrlo povoljno utječu na moždane funkcije koje djeluju na raspoloženje i čine da se osjećamo raspoloženije. Dakle, redovita konzumacija jogurta umanjuje mogućnost razvoja depresije, a ukoliko je ona već izražena, može umanjiti simptome depresije, osobito u blažim oblicima bolesti.

S obzirom da je hrana vrlo bitan pokretač svih funkcija u organizmu, rodila se nada da će probiotička terapija jednog dana biti korisna u liječenju ne samo blaže depresije, već i drugih ozbiljnijih psihičkih poremećaja kao što su anksioznost, Alzheimerova bolest i autizam.

Već odavno se zna da određena vrsta hrane, točnije bakterije koje se nalaze u hrani, šalju signale mozgu. Zato se kaže da hrana hrani i čuva mozak te da se zahvaljujući njoj mogu popraviti određene moždane funkcije.

Pozitivan učinak zapažen je kod ispitanika koji su konzumirali probiotik jogurt dva puta dnevno i to nakon već mjesec dana.

Spomenuta probiotička terapija definitivno je korisna za opće stanje organizma jer potiče probavljanje hrane, jača imunitet organizma, povoljno utječe na održavanje optimalne tjelesne težine i krvnog tlaka. Ako jogurt može u pozitivnom smislu promijeniti i način na koji osoba reagira na okolinu, zaslužuje počasno mjesto na našem stolu i jelovniku.

Izvor: Life Content