Zdravi trendovi: Ove tri namirnice svi će koristiti u 2025. godini
Zdravlje i prehrana postali su ključni fokus našeg života, a interes za prirodnim dodacima i inovativnim proizvodima raste iz godine u godinu.S...
Hormoni utječu na vaše psihičko i mentalno zdravlje
Hormoni su tajno oružje našeg zdravlja i tijela: kada nešto krene po zlu, krivac bi mogli biti upravo hormoni. To ističe i Scott Isaacs, M.D., endokrinolog iz Atlante koji kaže da upravo hormoni djeluju kada ste pod stresom ili umorni.
Sara Gottfried, MD, autorica knjige The Hormone Cure, govori da je prvi znak koji ćete prepoznati stalan umor. Čak i kad spavate dovoljno, osjećate se umorno. Krivac za to mogla bi biti niska razina progesterona jer on opada prirodno već u tridesetima, a pogotovo s menopauzom. Hormon regulira vaše unutarnje stanje pa bi upravo to moglo rezultirati noćnim znojenjem koji ometa san. Predlaže da u prehranu ubacite puno hrane bogate vitaminom C (naranča, kivi, brokula, jagode i prokulice). (Pročitajte: Aktivnosti pomoću kojih ćete se dokazano riješiti umora)
Istraživanje sa Sveučilišta McMaster u Kanadi pokazalo je da je vrijeme prije menstruacije posebno kritično jer uz promjene raspoloženja, glavobolju i nadutost može doći do pojačane pojave alergije ili napada astme. Sve to događa se upravo radi hormona – porast razine progesterona u danima prije menstruacije podudara se s infekcijom dišnih putova.
Vježbanje je itekako zdravo i preporučljivo, međutim, mnoge žene griješe pretjerano vježbajući. To može dovesti do povišene razine hormona stresa kortizola. Trening od 30 minuta s 80 posto vašeg maksimalnog napora može povećati razinu kortizola za 83 posto, pokazalo je istraživanje. Dr. Gottfried savjetuje da promijenite intenzitet vježbanja, ograničavajući trening na dva ili tri puta tjedno, a u ostale dane radite aktivnosti niskog intenziteta poput joge. Također, povećajte unos omega-3 masnih kiselina.
Suhe mrlje, prhut i svrbež kože jedan su od znakova da je razina hormona štitnjače niska. Ti hormoni pomažu u podešavanju brzine metabolizma, a kada ih nema dovoljno, stanice kože usporeno rade što rezultira suhoćom, crvenilom i osipom – ističe John Randolph, dr. med., liječnik opće prakse i endokrinolog. Ako primijetite i simptome poput neobjašnjivog debljanja, lomljivih noktiju ili vam mjesečnice postanu neredovite, svakako se obratite liječniku.
FOTO: Guillaume de Germain/Unsplash