Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Ležanje na leđima je prvi položaj s kojim se susreće novorođenče. Saznajte kada je pravo vrijeme da vaša beba leži na trbuhu.
Najčešći strah koji svi roditelji osjećaju kada je beba u pitanju je strah od gušenja. S tim u vezi, mnogi se boje svoju bebu staviti na trbuh jer misle da će ona, kad licem osjeti tvrdu podlogu, izgubiti zrak. Zato je ležanje na leđima položaj kojeg se mnogi roditelji dugo drže. Dragi roditelji, ne brinite, nema razloga za brigu, a još manje za paniku.
Nitko od brižnih roditelja neće okrenuti bebu na trbuh i otići da obavlja neke druge aktivnosti kod kuće. Dakle, kad odlučite bebu staviti na trbuh, tu ste pokraj nje, pratite njezine pokrete i usmjeravate je tako da joj bude udobno. Ako primijetite da se vaša beba meškolji jer joj nije ugodno ili počinje plakati, vratite je na leđa. To znači da još nije spremna ležati na trbuhu.
Dakle, pravo vrijeme za ležanje bebe na trbuhu je ono vrijeme koje dijete samo odredi. Kad će doći to vrijeme, ovisi o više faktora: je li beba prijevremeno rođena, je li dugo bila u inkubatoru, je li na porođaju bilo komplikacija, kakav je rast i razvoj bebe u prvim mjesecim i još puno toga.
Priroda se pobrinula da sačuva djecu, to nikad nemojte zaboraviti. Evo, i zašto: Onog trena kad bebu stavite na trbuh, urođeni instinkt je tjera da diše, da se bori za zrak. Zato će u početku vaša beba prvo glavicom vrtjeti lijevo-desno, tražeći izlaz. Malo starije bebe će upotrijebiti ručice, pa će se pokušati osloniti na njih. To je proces koji ne možete i ne trebate sprječavati.
Neki roditelji su nam pisali da su svoju dvomjesečnu bebu već stavljali na trbuh i da je pokušavala podignuti glavicu, što je u redu.
Nema prave starosne dobi kad možete pokušati s ovakvom gimnastikom. Bebe koje već na rođenju drže glavicu vrlo će brzo moći leći na trbuh.
Trebate znati i to da ne trebate predugo držati bebu na trbuhu u najranijem uzrastu jer je to za nju napor. Mama i beba uvijek su povezane, tako da će mama osjetiti kad ju treba vratiti u prvobitni položaj.
Uostalom, beba će vam svojim pokretima reći kad joj je nelagodno i kad je vrijeme da je vratite na leđa.
Dobra strana ležanja na trbuhu je to što beba tako jača mišiće ne samo na leđima nego i na trbuhu. Da biste točno znali o kojoj skupini mišića se radi, evo male provjere: vi legnite na trbuh i pokušajte se podići rukama. Osjetit ćete koja skupina mišića je aktivirana ovom vježbom. Iste mišiće pokreće i beba.
Savjet + za hrabrije roditelje:
Kad stavite svoju bebu na trbuh, nemojte na prvi znak nelagode odustati od pokušaja da bar nakratko tako leži. Pustite je, za početak, bar minutu da sama pronađe rješenje. Ako je nevješta, vratite je na trbuh.
Izvor: Life Content