Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Dijete počinje govoriti s godinu dana. To je tek jedna-dvije riječi (mama, ne…). Potom dodaje „tata”, „baba”, „deda”… Između 12. i 24. mjeseca može raspolagati sa svega desetak do dvadeset riječi.
Prava eksplozija govora, a sada već i jezika, nastaje nakon druge godine života, odnosno, između druge i četvrte. Dijete tada savladava čak 2.500 riječi.
Beba vokalizira (izgovara, bolje rečeno, pjeva vokale), guguče, brblja, razdvaja slogove i na kraju izgovara prvu riječ.
Ovakvu govornu motoriku prati i ona općenita, što znači da beba najprije okreće glavu lijevo-desno, dovodi ruku u vidno polje, diže glavu, pokreće noge, sjedi (sa šest mjeseci), stoji (sa 10-11 mjeseci) i oko prve godine počinje hodati. Kašnjenje govorne motorike ili motorike općenito uvijek je signal da treba posjetiti logopeda.
Za izgovaranje svih glasova našeg jezika ponekad je potrebno kako bi dijete sazrelo i do sedme godine, ali nije poželjno čekati toliko dugo. Logopedski tretman, zbog nedostatka u izgovoru glasova, treba započeti s pet godina, a u nekim slučajevima i ranije. Na pravilan izgovor glasova R, L, Lj, čeka se do pete godine.
Mucanje predstavlja poremećaj tempa i ritma govora, od kojeg pati 1-3% čovječanstva. Može se ispraviti i kod djece i kod odraslih, ali se najveći uspjesi u liječenju postižu kod djece predškolskog uzrasta. Postoji niz metoda kojima je moguće tretirati ovaj poremećaj, a najuspješnija je Švarcova metoda. Treba spomenuti i Brajovićevu metodu liječenja najtežih oblika mucanja praćenih tikovima.
Autor: Life Content