Tražite pravi gastro užitak? Esplanade mami neodoljivom ponudom za siječanj
Siječanj u Zagrebu upravo je postao uzbudljiviji uz novi zimski jelovnik koji u Le Bistro donosi chefica Ana Grgić Tomić.Za sve kojima zima teš...
Zaboravite na društvene mreže, poruke i mailove na nekoliko sati
U doba kad većina nas ne izlazi iz kuće bez mobitela u džepu, kad mnogi koriste internet i društvene mreže za posao, ponekad se bijeg od sveprisutnog digitalnog svijeta uistinu čini nemogućim. S tim se problemom nosio i Nizozemac Ilya Kneppelhout, koji je potom došao na ideju – zašto ne stvoriti upravo takvo mjesto, mjesto za digitalni detoks?
O digitalnom detoksu dosta se priča u posljednjih nekoliko godina. Ovaj široki termin zapravo označava namjerni predah od društvenih mreža u svrhu poboljšanja kvalitete života i mentalnog zdravlja. “Dodirnite travu (touch some grass)”, izjava je koju smo često slušali na TikToku, a poručuje nam svima da se odmaknemo od telefona i izađemo u “stvarni svijet”, uživamo u okolini i druženju s bližnjima. Upravo je to ideja Offline Cluba, projekta koji je započeo u kafiću u Amsterdamu te je zabranjivao korištenje mobitela, a sada je prerastao u nešto puno više.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Koncept Offline Cluba jednostavan je – na samom ulazu u kafić gosti ostavljaju mobitele te uživaju u razgovoru, čitanju ili slušanju glazbe bez da ih pritom prekidaju neprestane notifikacije s društvenih mreža, mailovi s posla ili poruke. Osnivači Kneppelhoult, Valentijn Klok i Jordy van Bennekom i sami su se borili s digitalnom zasićenošću, a prije početka Offline Cluba isprobali su digitalni detoks. Nakon što su utvrdili da se uistinu osjećaju sretnije, mirnije i zadovoljnije kad odlože mobitele na neko vrijeme, rodila se ideja za ovaj projekt.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
“Naši telefoni oduzimali su nam previše dragocjenog vremena i nismo se više stvarno povezivali s ljudima. Ironično, dva naša videa sada imaju više od 15 milijuna pregleda, a to pokazuje da svijet vrišti za više veze i manje vremena za ekranom”, rekao je Kneppelhout.
Htjeli su da Offline Club bude mjesto za zaboravljene užitke – duge, neometane razgovore licem u lice, spontano upoznavanje i uživanje u dobrobitima zajednice. Njihov je projekt započeo malim, intimnim okupljanjima u amsterdamskom Caffe Brechtu pa su se proširili na ostale nizozemske gradove, a sada “digitalni detoks” okupljanja organiziraju diljem Europe, pa čak i u Dubaiju. Iako se Hrvatska još nije našla na njihovoj listi, offline okupljanja održala su se u Milanu, Barceloni i Parizu. Društvene mreže Offline Cluba prati gotovo 450 000 korisnika na Instagramu, a ta brojka samo raste.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Da je koncept digitalnog detoksa, pa i Offline Cluba stigao u pravo vrijeme potvrđuje i činjenica da se nalazimo u svojevrsnoj epidemiji usamljenosti. Istraživanja su pokazala uznemirujući trend prema kojem više od trećine ljudi u industrijaliziranim zemljama pati od usamljenosti. Epidemija usamljenosti postojala je i prije pandemije, ponajviše zbog sveprisutnosti digitalnog svijeta, a nakon društvenih izolacija zbog koronavirusa, situacija je eskalirala. Iako je riječ o duboko ukorijenjenom društvenom problemu koji nije rješiv kroz tek nekoliko evenata na kojima se ne smiju koristiti mobiteli, ovakvi projekti zasigurno su odličan početak. Čak i ako kod nas još ne postoji Offline Club, ostaviti mobitel na dnu torbe kada smo na kavi s prijateljima – zasigurno je dobra ideja.
Foto: Instagram @theoffline_club