Kako biti discipliniraniji, osobito tijekom siječnja, kada donosimo novogodišnje odluke kojih se, priznajemo, rijetko kad i držimo? Pa i nije tako teško…
Samodisciplina je sama po sebi izazov. Većina nas je u nekom trenutku prokrastinirala ili se ulijenila. Istraživanja pak pokazuju da samodisciplina ima veze s višim IQ-om. A odakle potječe samodisciplina? I kako postajemo disciplinirani?
Što je samodisciplina?
Samodisciplina se u rječnicima definira kao sposobnost da kontroliramo emocije i prevladamo nad slabostima. Zapravo, u pitanju je kontroliranje samih sebe i odluke da nešto napravimo te prevladavanje slabosti koja se naziva lijenost.
Jedna studija pokazala je da metoda zapisivanja ciljeva povećava šansu da ih ostvarimo za 42 %. Najvjerojatnije se tajna krije u tome što su nam ciljevi vidljiviji i zapisivanje nam pomaže da se na iste fokusiramo.
Bez ometača pažnje
Ometači pažnje poput TV-a, mobitela i inih modernih “smetala” čine nas manje produktivnima. Dok obavljate svoje obveze ili stremite ka svojim ciljevima, uklonite sve što vas sprječava da se u potpunosti posvetite.
Energija
Pobrinite se da tijekom dana imate dovoljno energije. To znači da dovoljno spavate, imate izbalansiranu prehranu, fizički ste aktivni i imate pozitivan odnos s ljudima. Kada dajete tijelu dovoljno energije, i um će bolje funkcionirati. S time na umu, slušajte svoje tijelo i zapamtite da je i odmor itekako produktivan.
Zapitajte se “zašto”
Kad znate zašto nešto radite, bolje ćete se foksirati na taj cilj. Imajte na umu sve beneficije i tako ćete postati discipliniraniji.
Vjerujte u samokontrolu
Ako ne vjerujete u to da se možete promijeniti, nećete se ni promijeniti. Naše misli i uvjerenja igraju važnu ulogu u donošenju odluka. Fokusirajte se na zadatke, čak i kad naiđete na preteške prepreke.