Vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Hodanje je odlično za zdravlje, a evo kako može biti intenzivnije
Nema sumnje da je hot girl walk bio jedan od trendova koji su obilježili svijet fitnessa protekle godine. Videozapisi pod ovim hashtagom na TikToku imaju više od 400 milijuna pregleda, a porasla je popularnost i ostalih low impact tjelovježbi poput pilatesa i joge.
Naravno, stručnjaci su također potvrdili da je hodanje odličan oblik tjelovježbe – ili kao dodatak nekoj intenzivnijoj workout rutini ili samo po sebi. Hodanje uistunu ima širok spektar odličnih učinaka na naš organizam – šetnjom se poboljšava kardiovaskularna kondicija, povećavaju se razine energije i imunitet, a može pomoći i s poboljšanjem raspoloženja. O tome koliko obožavaju svoje svakodnevne šetnje progovorile su i brojne influencerice.
@minazalie Please let this be your sign to start walking consistently 🤍🫶🏼 #hotgirlwalks #CapCut ♬ original sound – MINAZALIE
“Moje hot girl šetnje razlog su zašto sam mršava. Hodam jako brzim ritmom, tako mi tijelo sagorijeva više kalorija. Hodanje spušta i razine kortizola, hormona stresa zbog kojeg mnoge žene ne mogu izgubiti na težini”, poručila je influencerica Mina Zalie na TikToku.
Naravno, ne mora svaka šetnja postati tjelovježba – nekad one mogu ostati jednostavni izlazak na zrak, hvatanje malo vitamina D ili prilika za razgovor s prijateljicom ili partnerom. Ipak, za one koji žele, kako “pojačati” svoju dnevnu šetnju i učiniti je nešto intenzivnijom tjelovježbom?
Bilo da hodate na traci ili vani, ako vam šetnja djeluje prelaganom, pokušajte ubrzati ritam. Trebali biste hodati brzinom koja je izazovna, ali opet umjerena i ne pretjerano zahtjevna. “Ako možete mjeriti otkucaje srca, oni bi trebali biti između 65 i 75 % od maksimuma”, objasnio je trener Mathew Forzaglia za portal Shape. Ako ne možete izmjeriti otkucaje postoji još jedan lagan način za provjeriti hodate li dobrim ritmom – naime, trebali biste hodati takvom brzinom da možete pričati, ali ne i pjevati. Odnosno, trebali biste se barem mrvicu zadihati.
“Dodavanjem težine, morate koristiti više otpora, čime se ubrzava ritam srca te rad krvožilnog sustava”, rekao je trener Noam Tamir, također za portal Shape. Težinu možete dodati u obliku utega za zglobove, ruke, ili pak veste s utezima.
Isto kao i s dodavanjem brzine, izmjenjivanje bržih i sporijih intervala u vašoj šetnji ima razne prednosti – od poboljšanja rada srca, pa sve do gubitka kalorija. “Ne samo da ćete sagorjeti više kalorija u kraćem vremenu već ćete također i povećati potrošnju kisika nakon vježbanja, što omogućuje tijelu da nastavi sagorijevati kalorije čak i nakon što ste završili s vježbanjem”, objasnio je Tamir.
“Držite usta zatvorena i dišite kroz nos dok pronalazite stabilan tempo koji je izazovan, ali koji možete održati”, preporučuju treneri. Iako zvuči jednostavno, izazovnije je nego što mislite, a osim što je zdravije za pluća, disanje kroz nos predstavlja i mentalni izazov, koji s vremenom postaje sve lakši.
Ako imate priliku, zamijenite svoju šetnju po ravnome šetnjom uzbrdo ili čak laganim planinarenjem. Čak i ako hodate na traci, možete povećati uspon, što ovu tjelovježbu čini puno intenzivnijom.
Ako želite da vaša šetnja bude još intenzivnija, uvijek možete inkorporirati vježbe na vlastitoj težini. To mogu biti čučnjevi, sklekovi ili iskoraci. Tako ćete trenirati i druge dijelove tijela, i dodatno pojačati ritam. Naravno, kako i stručnjaci ističu, najvažnije je pronaći ono što najviše odgovara vama i vašem organizmu.
Foto: Pinterest