Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Hladno vrijeme uz oštar vjetar ne godi koži, koja zbog takvih vremenskih prilika postaje osjetljiva, crvena i počinje se perutati. Zato u pomoć pozivamo nešto jače teksture proizvoda, koje stvaraju zaštitnu barijeru, a među njima se izdvajaju hladno prešana ulja. Njihova sve veća popularnost objašnjava se činjenicom da ne sadrže sintetičke mirise, konzervanse, produkte nafte, paraben…
Prirodna ulja mogu se primjenjivati za sve tipove kože – masnu, osjetljivu, suhu, kombiniranu, onu s izraženim porama, hiperpigmentacijama i borama. U njegovanju kože važno je znati da se ova ulja ne nanose prva, prije kreme ili seruma, budući da bi se tako onemogućilo djelovanje aktivnih sastojaka preparata laganijih tekstura. Prije nanošenja ulja lice je potrebno temeljito očistiti tonikom ili micelarnom vodom, potom nanijeti serum ili kremu, pa tek onda njegujuće ulje.
Koje bi prirodno ulje trebalo odabrati za njegu ovisi o potrebama i stanju vaše kože, a svoja iskustva u njegovanju prirodnim uljima s nama je podijelila Anamarija Pažin Morović, savjetnica za prirodnu ljepotu i osobni wellness te autorica Facebook grupe Holistička ljepota.
Prije dvadesetak godina upisala sam profesionalnu Školu aromaterapije i tu sam prvi put isprobala hladno prešana ulja za njegu kože. Sjećam se da smo na kolegiju prirodne kozmetike radili mješavine za njegu lica, kose, tijela, za ruke i nokte, te da sam nakon što sam sve to isprobala počistila svoju kupaonicu od svih sintetskih proizvoda za njegu lica i tijela. Od tada koristim hladno prešana ulja za njegu kože u serumima, kremama, balzamima privatno i profesionalno… Moja se koža preporodila – crvenilo, dehidracija, izražene bore – meni su potpuna nepoznanica već gotovo 20 godina.
Obavezno uljem očistim lice na način da na mokru kožu utrljam bogati sloj ulja, a zatim lice očistim blazinicom ili, ako imam puno šminke, onda mokrim, toplim ručnikom. Ponovim postupak dok blazinica ne bude potpuno čista. Na taj način moja koža je čista, ali bez osjećaja dehidracije i zatezanja nakon čišćenja. Također se na taj način čuva hidrolipidni i kiseli omotač kože koji su važni za zdravlje, hidraciju i ljepotu kože. Nakon toga utapkam nekoliko kapi čistog ulja ploda divlje ruže i nansem hidratantnu kremu koja je također u sebi sadrži neko od hladno prešanih ulja. Uz to, barem dva do tri puta tjedno izmasiram lice uljima.
Pročitajte: Najbolja ulja za svaki tip kože i zašto biste ih trebali odmah početi koristiti
Za čišćenje mi je najbolje hladno prešano suncokretovo ulje, čisto ili uz dodatak nekog eteričnog ulja, na primjer palmarose ili prave lavande ili drvo ho… Za pomlađivanje, kao serum, najboljom mi se pokazala kombinacija ulja ploda divlje ruže i pasijeg trna (prirodni botox 😊), za samomasažu mi je odlično ulje koštica šljive, predivan miris i tekstura samomažu lica pretvaraju u spa doživljaj, a lice nakon bude nahranjeno, sa zdravim sjajem. U kremama koristim uvijek neko drugo ulje, moja mješovita koža voli avokado, noćurak, jojobu, boražinu, konoplju.
Ono najvažnije je da pomažu koži sačuvati vlagu, čuvaju mladolikost kože, elastičnost, zbog svojeg sastava usporavaju procese starenja, djeluju protuupalno pogotovo u kombinaciji s eteričnim uljima.
Hladno prešana ulja su cjelovita, živa kozmetika koja nije prerađena niti osiromašena visokim temperaturama te kao takva sadrži prirodne vitamine i esencijalne masne kiseline. Slična su lipidima naše kože te ih koža lako ugrađuje u svoju strukturu. Meni su se pokazala kao jedan od ključnih sastojaka za njegu i čuvanje vlage. Rekla bih da su superfood za kožu te velika podrška clean beauty filozofiji i principu “manje je više”. Ne zagađuju tijelo niti okoliš.
Naravno. Jedna od najvećih zabluda je da će hladno prešana ulja zamastiti kožu te ih se zbog toga izbjegava. No, ako pravilno odaberemo ulje za svoj tip kože i koristimo na pravi način, nećemo je “zamastiti” nego unaprijediti zdravlje i ljepotu kože. Na masnu kožu nakon umivanja možemo utapkati dvije do tri kapi avokadovog, jojobinog ili suncokretovog ulja u kombinaciji s eteričnim uljem čajevca. Nakon toga možemo po želji poprskati lice termalnom vodom ili hidrolatom od mente ili nerolija ili lavande i na taj način ćemo stvoriti osvježavajuću emulziju na licu, pogodnu za masnu kožu.
Sve ovo što sam navela vrijedi isključivo za hladno prešana biljna ulja koja su nezasluženo na lošem glasu zbog rafiniranih ulja, mineralnih ulja i ostalih naftnih derivata koji uistinu začepljuju pore.
Pročitajte: Najbolja ulja za masažu lica gua sha kamenom i rolerima
Foto: schepniy/iStock/Getty Images Plus