“No buy 2025.” daleko je najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput golemih haulova s desecima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim pr...
U prosincu 2015. godine, Nicolu Thorp, 27-godišnju zaposlenicu financijske tvrtke u Londonu, otpustili su zato što je odbila nositi cipele s visokim potpeticama na posao. Ugovor o radu koji je potpisala, sadržavao je naputke kojima su zahtijevali da ženske zaposlenice nose cipele s pet do 10 cm visokom potpeticom. Nakon što je Thorp podijelila svoje iskustvo na društvenim mrežama, javile su se žene sa sličnim iskustvima. Zar je moguće da se u suvremenom društvu još uvijek potiče spolna diskriminacija?
Iskustvo koje je doživjela potaknulo je Thorp na pokretanje online peticije kojom zahtijeva da vlada ukine zahtjeve nošenja visokih potpetica u Ujedinjenom Kraljevstvu. Nakon što je peticiju potpisalo više od 150 000 ljudi, Britanski parlament odlučio je istražiti slučaj i na vlastito čudo pronašli su da je taj problem učestao u Velikoj Britaniji.
”Stotine žena progovorilo je o slučaju spolne diskriminacije. Znamo za bol koju osjećaju nakon cijelog dana nošenja visokih potpetica, ali i za zahtjeve poput bojenja kose u plavo, odijevanje odjeće “koja otkriva” ili konstantno popravljanje make-upa”, pisalo je u izvješću istraživanja.
Da je peticija bila uspješna pokazuje činjenica kako je tvrtka u kojoj je Thorp bila zaposlena već promijenila svoje zahtjeve vezane uz dress code na radnome mjestu. No, ako još netko treba dokaz da visoke potpetice nisu nužne da bi se stekao profesionalan dojam, Victoria Beckham pravi je primjer za to. Prošle godine izjavila je kako više ne može nositi visoke potpetice te ju možemo vidjeti u tenisicama ili ravnim cipelama, a izgleda više posh nego ikad!
Emma Matković