Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Roditeljstvo je prepuno izazova, a u najteži dio posla spada ispravna komunkacija kojom ćete svom djetetu prenijeti ljubav i podršku, dok istodobno pokušavate dobiti njihovu suradnju i sprječavate ružno ponašanje i negativu.
Svako dijete, kao uostalom i svaka odrasla osoba, ima svoje loše trenutke u kojima njegovo ponašanje može postati problematično, a svoje nezadovoljstvo tada izražava ljutnjom i bijesom. Na roditeljima je da smire takve situacije na ispravan način, a ovo su neki od načina na koje možete reagirati bez da napravite veću štetu.
1. Kada je dijete ljuto ili bijesno, važno je da dodatno ne podižete tenzije, a to što ćete dijete poslušati je ključno za rješavanje problema. Dopustite svom djetetu da izrazi svoje negativne osjećaje bez da ih osuđujete. Dovoljno je da zamislite sebe kada ste uzrujani – biste li voljeli da vas netko gleda svisoka i govori ‘nemoj se tako ponašati’ ili ‘nemoj mi to govoriti’. Biste li zašutjeli, ili biste uzvratili riječima?
2. Upitajte se: ‘Slušam li ja zaista svoje dijete, ili samo čekam da završi pa da mu mogu reći ono što ja mislim?’
3. Razmišljajte o djetetovim osjećajima. Ako imate mlađe, predškolsko dijete, možete mu reći ‘E, baš si ljut/a!’ Ako ste pak roditelj školarca, možete probati s: ‘Vidim da si jako uzrujan/a. Možeš li mi reći zbog čega?’ (uvijek je važnije pitati dijete što ga je dovelo do tog stanja, nego zašto se tako ponaša)
4. Smirite se prije nego što nastavite, uzmite si vremena da razmislite o tome. Ukoliko je vaše dijete grubo i nepristojno, ili osjećate da ćete poludjeti, možete ublažiti cijelu situaciju tako što ćete djetetu dati povratnu informaciju. Možete mu, npr., reći: ‘Tvoj komentar me zaista povrijedio.’ Ili: ‘Vidim da si uzrujan, popričajmo.’
5. Nakon toga, pokušajte zajednički riješiti problem. Ako se djeca svađaju, možete reći: ‘U ovoj kući ne vrijeđamo ljude, niti tuđe osjećaje. Pokušajmo riješiti problem na drugi način.’ Zatim pitajte dijete što ono misli da bi bilo u redu i pošteno. ‘Ne misliš da je pošteno da moraš ići u krevet kad i tvoja sestra? Razumijem. Što misliš, kako bismo trebali riješiti taj problem?’
6. Čak i ako se ne složite s njegovim prijedlogom, možete ga zamoliti da ga ponovi. To će djetetu pomoći da se smiri i ponovno stavi pod kontrolu svoje osjećaje.
7. Dajte djetetu do znanja kako to sve utječe na vas. Neka djeca će se smiriti kada im objasnite kakav je utjecaj na vas imalo njihovo ponašanje, a uglavnom će još više pobijesniti ako uopće ne reagirate. Ako vozite, možete zaustaviti auto i reći mu da sada ima vašu apsolutnu pažnju. Tada ga pitajte: ‘Što točno ja ne razumijem?’
8. Usredotočite se na djetetovo ponašanje, a ne na karakter. Umjesto da mu spočitnete kako ste ga nebrojeno puno puta opomenuli da ne urla u kuhinji, možete mu to reći na ljepši način poput: ‘Vikanje u kuhinji u ovom trenutku zaista nije u redu’. Objasnite mu koje su posljedice takvog njegovog ponašanja, a umjesto da mu otresito i drsko kažete: ‘Nema više igranja nakon škole’, učinite to pametnije: ‘Iz tvojeg ponašanja mogu zaključiti da nakon škole više neće biti igranja’, piše Magazin.hr.
9. I na kraju, neka ‘kazna bude primjerena zločinu’. Ako dijete namjerno prolije mlijeko po podu, ono vam mora pomoći da ga očistite umjesto da se iz toga izvuče.
Izvor: Bportal.ba