Matilda Djerf oglasila se na optužbe da zlostavlja zaposlenike: ovo je njezina strana priče
Matilda Djerf i zlostavljanje na radnome mjestu sve su o čemu se ovih dana govori u svijetu influencera. Donedavno se činilo da nema kraja Matildi ...
Što je meditacija?
Zašto ljudi odustaju?
Koji su prvi koraci koje bismo trebali napraviti kako bismo stvorimo rutinu meditiranja?
Danas se puno razgovara o meditaciji i njezinim dobrobitima. Meditacija u nekima budi odbojnost, u nekima mističnost, neki misle da je to svojevrsni new age trend, dok neki uživaju u meditaciji i shvaćaju sve koristi ove prakse.
Meditacija je praksa, vježba u kojoj koristimo razne tehnike kojima usmjeravao svoju pozornost na dah, senzacije, zvuk, izgovor mantre, pogled u plamen, vizualizaciju…
Cilj meditacije nije isprazniti um od misli jer, kad je riječ o načinu na koji naš um funkcionira – to nije ni moguće. Misli su uvijek prisutne. Cilj meditacije je da naučimo usmjeravati svoju pozornost u sadašnji trenutak, da primijetimo kad su nas misli odvukle u “svoj film” te da se u tom trenutku ponovno vratimo u ovdje i sada.
Dobrobiti koje slijede uslijed dosljednog prakticiranja mindfulness meditacije jesu poboljšanje kvalitete života, smanjene reakcije na stres, bolja koncentracija i fokus, poboljšan imunitet, smanjena anksioznost i boja sposobnost da se nosimo s dnevnim stresom. Mnogobrojna istraživanja pokazala su da mindfulness meditacija mijenja strukturu našeg mozga, nabolje.
Meditacija je trening za um, mentalni trening, trening naše pažnje i ne postoji ništa mistično ni čarobno u njoj. Ona je poput jednog od načina vježbanja, samo njome vježbamo svoj um. To je tehnika, alat koji koristimo kako bismo istrenirali svoj um.
Uspjeh i dobrobiti koje donosi svakodnevna meditacijska praksa ovisi o dosljednosti. Naime, često se događa da mnogi odluče meditirati, no nakon par dana zaboravave i odustanu od prakse.
Strah je najveći, nazovimo ga, neprijatelj meditacije, kao i izgovori koji iz njega proizlaze. Stare navike snažne su poput super ljepila i vuku nas. Ugodnije je valjati se po krevetu dodatnih 10 minuta i biti nesvjesno u svijetu misli, nego sjesti se na fotelju i usmjeravati svoju pažnju na dah i pritom primjećivati hrpu onih misli koje se vrte po glavi, a koje realno želimo izbjeći. Neki od razloga zašto nam je tako teško meditirati najčešće jesu:
– Strah nas je što ćemo naći unutar sebe (doživljavamo svijet kroz oči i kroz vanjska čula), a meditacijom upoznajemo onaj unutarnji svijet koji nam je svima do tada bio stran.
– Meditacija nam stvara osjećaj dosade i osjećaj da ne radimo ništa, a to danas nije prihvatljivo – navikli smo na distrakcije i one nam stvaraju osjećaj da smo aktivni i da radimo nešto.
– Našem racionalnom umu potreban je razlog zašto nešto radimo, i kad nemamo pojašnjenje na to pitanje, javlja nam se osjećaj besmislenosti i odustajemo (od srca preporučujem da upišete tečaj mindfulness meditacije).
– Očekujemo čuda i trenutne promjene (navikli smo na to jer sada su nam informacije dostupne doslovno na dlanu – telefon držimo na njemu) te velike rezultate. Zaboravljamo da se kuća gradi ciglu po ciglu.
– Bojimo se promjene koje bi nam meditacija mogla donijeti.
– Nemamo podršku u stvaranju novih vještina i navika, ne ide nam kako mislimo da bi trebalo ići i odustajemo kad podijelimo svoje misli s okolinom, nailazimo na neodobravanje i odustajemo.
– Rezultati nisu vidljivi okom i mislimo da se ništa ne mijenja.
Pročitajte: Meditacija pomoću koje ćete uključiti sva osjetila dok jedete
– Pročitajte i razumijte što je zapravo meditacija i zašto se ona radi.
– Nađite svoju motivaciju i namjeru te se povežite s njom; namjera daje smjer za vaš um i znate što ćete raditi. Motivacija je zadužena za onaj dio zašto ću nešto raditi i koje emocije povezujem s tim, kako to osjećam.
– Prvih dana odvojite 5 minuta za meditaciju. Počnite s 5 min i postupno povećavajte vrijeme meditiranja.
– Za početak, krenite ujutro. Ustanite ranije 5 minuta ili odvojite vrijeme koje inače odvajate za društvene mreže i razne portale. Ujutro ste budniji, bit će manje izgovora kojima podržavate svoja prijašnja ponašanja.
– Dogovorite se s prijateljem ili prijateljicom koji imaju isti interes kako biste si bili podrška.
– Budite dosljedni i nježni prema sebi.
– Vodite mali dnevnik – u bilješke zapišite par riječi kao osvrt na meditaciju kako bi mogli pratiti napredak.
– Primijetite sve što vas odvlači od vaše meditacije – koje su to misli. Razvijete na taj način i promatrača u sebi.
Za svaku vještinu koju stvaramo potrebno je vrijeme i dosljednost. Kad utjelovimo ovu vještinu u sebi, ona postaje dio naše osobnosti i poput svake vještine, obogaćuje nas. Mindfulness meditacijom gradite odnos sa samim sobom, svojim mislima i svojim duhom. Postajete svjesniji svog unutarnjeg svijeta. Povezujete se sa svojim tijelom. Razvijate neosuđujući i radoznao pogled na sebe i na svijet u kojem živite. Budite onaj izvorni osjećaj ljubavi prema samome sebi.
Pročitajte: Bodyscan meditacija pomoću koje ćete se povezati sa svojim tijelom
Namjestite alarm na 5 minuta:
Ugodno se smjestite u stolici tako da noge dodiruju tlo.
Prisjetite se namjere i motivacije.
Usmjerite pogled u jednu točku u podu. Oči mogu biti zatvorene ili kao da gledate kroz trepavice.
Usmjerite pažnju na svoj dah.
Udah – i dodajte mentalno brojenje ili izgovorite udah.
Izdah – mentalno brojite ili izgovorite izdah.
Misli će dolaziti i odvlačiti vas, i to je normalno.
Kada to primijetite, ponovno usmjerite pažnju na udah i izdah.
Misli će stalno dolaziti i odvlačiti pažnju, nemojte dozvoliti da to utječe na vas.
To je normalno jer smo naučili um da bude aktivan.
Razvijamo ovdje nježan i podržavajući odnos sa sobom.
Tekst: Dubravka Fazlić, savjetodavna terapeutkinja i mindfulness trenerica
Više o Mindfulness meditaciji i o tečajevima pročitajte na www.dubravkafazlic.com.
Foto: PavelIvanov, Dmitry Belyaev/iStock/Getty Images Plus