
Koje su najnovije metode za postizanje savršenog osmijeha?
Keramičke ljuskice, profesionalno izbjeljivanje, ortodontska terapija i bezmetalne krunice danas su među najtraženijim tretmanima.Utjecaj društ...
Nestašica fiziološke otopine u hrvatskim ljekarnama postaje sve veći problem. Fiziološku otopinu uglavnom koriste roditelji beba i djece koja boluju od respiratornih bolesti – prehlade i gripe, za ispiranje dišnih putova. Osim toga, ovaj se pripravak koristi i kod ispiranja rana ili kontaktnih leća, nadoknadu elektrolita te infuziju, čišćenje mjehura i katetera.
U ljekarnama diljem Hrvatske gotovo pa nema fiziološke otopine u pakiranju od 500 ml, koja se najčešće koristi i stoji oko 2,5 eura.
“U nekim je ljekarnama nema uopće, u nekima postoje manje količine, ovisno o zalihama. Jedna je ljekarna ograničila kupovinu na dvije boce po osobi”, rekla je za 24sata predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo.
Zašto je došlo do nestašice, još se ne zna – kako neslužbeno doznaje Poslovni.hr, kod nas postoje svega tri ili četiri proizvođača, no općenito je cijela Europa u problemu jer SAD iz nekog razloga kupuje velike količine. Ono što se kod nas proizvede u najvećoj mjeri ide u bolnice.
Dok su se neki zbog fiziološke otopine već uputili u susjedne zemlje, iz HAMLED-a (Agencije za lijekove i medicinske proizvode) poručuju da su u prometu redovno dostupni lijekovi proizvođača: Natrijev klorid B. Braun 9 mg/ml otopina za infuziju, Natrijev klorid Fresenius Kabi 9 mg/ml otopina za infuziju, Natrijev klorid Viaflo 9 mg/ml, otopina za infuziju i Natrijev klorid HZTM 9 mg/ml (0,9 posto) otopina za infuziju. Iz Agencije također poručuju da je na tržištu dostupan niz drugih medicinskih proizvoda namijenjenih za ispiranje nosa i usta.
Ako tražite fiziološku otopinu za ispiranje dišnih putova, u ljekarni će vam vjerojatno ponuditi alternativu – razne sprejeve od morske soli, koji, međutim, stoje znatno više od fiziološke otopine.
Fiziološka otopina zapravo je izotonična otopina, sastoji se od 0,9 % natrijeva klorida (NaCl) otopljenog u vodi (H2O). Baš zato što je sastav toliko jednostavan, može ju se napraviti kod kuće – ipak, ključno je pripaziti na nekoliko detalja.
1 litra destilirane ili prokuhane vode
9 g nejodirane soli
Ako koristite običnu vodu, prvo ju prokuhajte u steriliziranoj posudi. To možete napraviti tako što ćete ju temeljito oprati u vrućoj vodi i deterdžentu. Nakon što ste ju prokuhali, pustite vodu da se ohladi u poklopljenoj posudi pa dodajte 9 g soli i miješajte dok se potpuno ne otopi.
Otopinu čuvajte u staklenoj posudi s poklopcem. Iznimno je važno zapamtiti da “kućna” fiziološka otopina nije sterilna pa ju, čak i ako ste bili iznimno oprezni u pripremi, nemojte koristiti na ranama i u očima. Također, ova je otopina kratkog roka te ju morate iskoristiti u 24 sata od pripreme. Ako u bilo kojem trenutku primijetite da je mutna ili ima neobičan miris, nemojte ju koristiti.
FOTO: Natt Boonyatecha/iStock/Getty Images