Tokofobija: kako prevladati strah od porođaja?
Otprilike 14 posto žena doživljava tokofobiju, odnosno ekstremni strah od porođaja. Problem je itekako stvaran i pogađa više žena nego što mislimo,...
Rođenje djeteta jedno je od najsretnijih i najuzbudljivijih trenutaka u životu žene. Ali, dani nakon porođaja za većinu novopečenih majki su koliko lijepi, toliko i stresni i iscrpljujući.
Kako bi povratak iz rodilišta protekao što jednostavnije, poželjno je unaprijed pripremiti sve što je potrebno za njegu mame i bebe. Što bi trebalo pripremiti u “maminoj kozmetičkoj torbici”, donosimo u sljedećim savjetima:
Spas za grudi i bradavice
Dojenje je prekrasno iskustvo za svaku majku. Ono omogućava povezivanje majke i djeteta i daje im osjećaj spokoja, i sigurnosti. Ali zbog nepravilnog položaja djeteta prilikom dojenja i zbog suhih i zategnutih bradavica, često dolazi do pucanja i krvarenja tanke i osjetljive kože bradavica, čineći prekrasan čin dojenja bolnim i neugodnim.
Olakšanje dolazi u obliku posebnih preparata koje će ublažiti bolove i potaknuti zacjeljivanje nježne kože bradavica poput lanolinske kreme. Pomažu i kreme za bradavice koje pružaju hidrataciju kože i omekšavanje bradavica.
Tijekom dojenja, preporučuje se i upotreba čvrstog, ali udobnog pamučnog grudnjaka koji će pružati dobru potporu grudima. Ukoliko curenje mlijeka ne prestaje nakon dojenja, preporučuje se upotreba praktičnih jastučića za grudnjak.
Njega kože tijela nakon porođaja
Tijekom perioda trudnoće dolazi do ubrzanog porasta obima tijela. Trudnice u prosjeku dobiju od pet do petnaest kilograma težine u svega devet mjeseci, što uzrokuje prebrzo rastezanje kože tijela, prilikom čega dolazi do pucanja i ožiljaka na koži zvanih strije. Strije najčešće nastaju na trbuhu, bokovima, stražnjici i grudima.
Kako bi se umanjila njihova vidljivost nakon porođaja, preporučuje se upotreba hranjivih i obnavljajućih ulja koji će omogućiti brže zacjeljivanje strija i učiniti ih manje vidljivima.
Strije nisu jedina boljka novopečenih majki. Koža trbuha ostaje obješena i naborana, stoga ju je cilj u najkraćem mogućem roku vratiti u formu i učvrstiti. Preparati za učvršćivanje kože dolaze u mnogim oblicima kao intenzivni gelovi za kožu nakon porođaja ili u obliku prirodne učvršćujuće kreme.
Za odmoran i vedar majčin pogled
Prvih nekoliko tjedana nakon porođaja, mala beba uvodi u život majke prilično naporan i iscrpljujući tempo. Zbog čestih noćnih dojenja, nije neobično da jutro dočekate natečenih očiju i s velikim podočnjacima. Lagane kreme protiv podočnjaka smanjit će natečenost i pružiti vam blistav i odmoran pogled.
Njega bebe u prvim danima
Za dolazak novorođene bebe iz rodilišta, roditeljski dom treba pažljivo pripremiti. Ovo je vrijeme kada je beba najosjetljivija jer zaštitna kožna barijera bebe nije u potpunosti razvijena. Stoga se za njegu bebe u prvim danima preporučuje lagano kupanje u toploj vodi, uz ispiranje blagom kamilicom ili vrlo nježnim dječjim čistačima koji neće narušiti vrlo osjetljivu ravnotežu bebine kože.
Korištenjem pelena kod vrlo malih beba često se javlja pelenski osip. Za ublažavanje pelenskog osipa preporučuje se specijalna njega obnavljajućim balzamima ili klasična dječja mast.
Pojava tjemenjače kod beba
Pojava tjemenice čest je slučaj kod novorođenih beba u prvim tjednima života. Radi se o ljuskastim naslagama na tjemenu bebe, a uzrok su najčešće gljivice. Preporučuje se upotreba specijalnih šampona, koji će ukloniti uzrok nastanka i pročistiti tjeme bebe.
Izvor: zadovoljna.hr