Kako do zdravih desni i bezbrižnog osmijeha bez dosadnog četkanja
Bakterije u zubnom plaku uzrokuju 95 % bolesti usne šupljine. Srećom, postoji praktično rješenje.Lumoral je svjetlom aktivirana otopina za oral...
Nazivaju ih sveti gral ljepote
Nedostatak sjaja? Bore? Hiperpigmentacija? Akne? Dobar odabir kiseline za njegu može transformirati vašu rutinu njege lica i u kratkom roku riješiti problem s kožom koji vas dugo muči.
Pitate se kako je to moguće? Pojednostavljeno, kiseline ubrzavaju proces izmjene odumrlih za nove stanice kože kroz proces koji se zove kemijski piling tako da ten izgleda mlađe i blistavije.
Niste li još sigurni koju kiselinu odabrati za vaš tip ili trenutno stanje kože, tu smo da vam pomognemo. Sastavili smo vodič za odabir odgovarajuće kiseline za vaš svakodnevni ritual njege.
S godinama se smanjuje naša sposobnost stvaranja hijaluronske kiseline pa koža u zrelijoj dobi postaje suha i naborana. Kako je ova kiselina poznata po tome da može apsorbirati do 1000 puta više vode od svoje vlastite težine, pomaže zadržati vlagu na površini kože. Sprječavajući hlapljenje vlage, ublažava linije i bore, smanjuje problem dehidracije i nedostatka sjaja, a pogodna je za sve tipove kože, čak i osjetljivu.
Alfa hidroksilne kiseline (AHA), poznatije pod nazivom voćne kiseline (jer se većina dobiva iz voća), idealne su za sivu i umornu put kojoj nedostaje svježine i blistavosti. Uklanjanju odumrle stanice, stimuliraju njihovu regeneraciju, površinske nepravilnosti te izbljeđuju pigmentacijske mrlje i ožiljke od akni. Pogoduju svim tipovima kože, ali može iritirati izrazito osjetljiv ten, kožu sklonu rozaceji ili seboreičnom dermatitisu.
Najčešća beta hidroksilna kiselina (BHA) je salicilna. Ona prodire dublje u kožu od AHA pa od ovog tipa kiselina najviše koristi ima masna koža i ona sklona aknama. BHA uklanjaju odumrle stanice u porama, smanjuje upalne procese i djeluje antiseptički. Ipak, imate li osjetljivi ten, koristite ih s oprezom jer mogu isušiti kožu. Također, ako ste alergični na Aspirin, ne biste smjeli koristiti kozmetičke preparate sa salicilnom kiselinom jer je na bazi vrbine kore, kao i spomenuti lijek.
Pročitajte: Dermatologinja otkriva sve što trebate znati o AHA i BHA kiselinama
Poznat kao snažan antioksidans, vitamin C ili askorbinska kiselina štiti kožu od oštećenja slobodnim radikalima uzrokovanih čimbenicima iz okoliša (npr. zagađen zrak ili UV zračenje), koji rezultiraju preuranjenim starenjem. Vitamin C pomaže ublažiti znakove starenja jačajući sintezu kolagena, a ujedno posvjetljuje i ujednačava ton kože zbog čega može biti dobar izbor ako želite riješiti problem hiperpigmentacije. Dobro ga podnose svi tipovi kože.
U komparaciji s ostalima, glikolna kiselina posljednjih godina slovi za zvijezdu među kiselinama. Ima najmanje molekule pa najlakše prodire duboko u kožu pružajući vidljive rezultate. Stimulira proizvodnju kolagena koji pomaže kod finih linija, bora i općenito tonusa kože pa je glikolna kiselina idealna za pomlađivanje, a fantastična vijest je da je dobro podnose svi tipovi kože.
Retinoična kiselina je derivat vitamina A. Njezina najveća snaga leži u ublažavanju bora i linija, kao i hiperpigmentacija jer osim na površinski sloj kože djeluje i na onaj srednji – dermis. Dajte joj priliku i ako vas muče akne u odrasloj dobi jer djeluje antibakterijski i regulira lučenje sebuma. Ako imate osjetljivu kožu, za prvo korištenje, kupite preparat s manjom koncentracijom kiseline.
Azelaična se često dobiva iz pšenice, raži ili ječma, a prirodno je prisutna i na našoj koži. Izvrsno djeluje na liječenje akni jer ima protuupalna i antibakterijska svojstva, a zbog eksfolijacijskog i posvjetljujućeg efekta odlično ublažava hiperpigmentacije, zbog čega se najčešće pripisuje zreloj koži. Ako imate osjetljivu i reaktivnu kožu, za početak nabavite preparat s niskom koncentracijom azelaične kiseline.
Pročitajte: Nova kiselina koja polako preuzima tron u beauty svijetu
Foto: Polina Lebed/iStock/Getty Images Plus