“No buy 2025.” daleko je najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput golemih haulova s desecima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim pr...
S dolaskom hladnijeg vremena postavlja se pitanje kako njegovati sobne biljke da prežive zimu.
Bilo da živite u stanu ili u kući, dolazak jeseni i zime znači da neke biljke valja pospremiti na toplije mjesto. Ali zimski mjeseci mogu biti izazovni za sobne biljke, posebno u stanovima s centralnim grijanjem, gdje su zrak i temperatura često suši i viši nego što su biljke navikle.
Upravo zato veća je vjerojatnost da će uvenuti tijekom zimskih mjeseci kad je grijanje uključeno i ne možete ih dovoljno rashladiti, to jest kad one nemaju svoje idealne uvjete za razvijanje.
Tijekom zime, biljkama je otežano zadržati dovoljnu vlažnost u tlu, što može dovesti do isušivanja korijenja. Kad korijenje postane smežurano i oštećeno, biljka gubi sposobnost rasta i razvoja novog lišća i cvjetova. Ako se to dogodi, biljka će postupno prestati rasti i na kraju će uvenuti.
Ako biljku neprestano zalijevate, njezino tlo neće imati priliku dovoljno se osušiti između zalijevanja. To može otežati biljci da prirodno regulira vlagu i održava zdravu cirkulaciju zraka oko korijenja.
Kad lišće ne može “disati” zbog prevelike vlažnosti, biljka može postati slaba i podložna propadanju.
Većina sobnih biljaka treba barem osam sati prirodne sunčeve svjetlosti dnevno za pravilan rast. Ako biljke ne dobivaju dovoljno svjetla, postupno će postajati slabije i s vremenom mogu potpuno uvenuti zbog nemogućnosti fotosinteze i održavanja zdrave strukture.
Većina sobnih biljaka je tropskog podrijetla i razvile su se tako da uspijevaju u toplim, vlažnim okruženjima.
Jedan od najvažnijih koraka koje možete poduzeti jest držati svoje sobne biljke na mjestu koje nije izravno ispred radijatora, to jest izvora topline. S druge strane, zaštitite svoje biljke od hladnog propuha na prozorima i vratima.
Također je važno da svojim sobnim biljkama osigurate dovoljno svjetla. Nedostatak svjetla otežat će im fotosintezu i rast zdravog lišća i korijena.
Redovito zalijevajte svoje biljke, ali smanjite njihovu učestalost za 30-40 posto tijekom zimskih mjeseci jer im je teže apsorbirati vodu uslijed nižih temperatura.
Važno je da izbjegavate prihranjivanje – zimi biljke obično miruju i ne trebaju dodatne hranjive tvari. Prihranjivanje možete nastaviti u proljeće, kad biljke počnu aktivnije rasti, jer ih ono tijekom zime može oslabiti i opteretiti korijenje.
Zimi je dan kraći, a sunčeva svjetlost slabija pa je korisno premjestiti biljke bliže prozorima ili u svijetlije prostorije. Ako imate mjesta, postavite ih na južni ili zapadni prozor kako bi uhvatile što više prirodnog svjetla.
Prašina se može lako nakupiti na lišću i blokirati sunčevu svjetlos. Zato povremeno obrišite listove vlažnom krpom kako bi biljke mogle upijati svjetlost bez prepreka.
Foto: Liudmila Chernetska iStock/Getty Images Plus via Getty Images