“Sasvim iskreno” je novi podcast dviju terapeutkinja o stvarima koje nas sve ponekad muče
Novi podcast Sasvim iskreno, koji su pokrenule dvije uspješne terapeutkinje s dugogodišnjim iskustvom – Dubravka Fazlić i Teodora Delić, mjesto je ...
Mali tips and tricks za lakšu organiziciju i pospremanje
Mnogima od vas je, vjerujemo, izrazito važna organiziranost i posloženost vlastitog doma. Dok drugima opet to i ne igra jako bitnu ulogu. Međutim, činjenica jest da ne možete živjeti u neurednom, razbacanom i kaotičnom stanu pa htjeli ili ne htjeli, dođe vrijeme kad stvarno morate nešto poduzeti. Kako bi vam upravo to bilo što lakše, postoje mali savjeti i metode na koji način to napraviti.
Prije nego što krenete u bilo kakvo pospremanje i organiziranje stvari, važno je da krenete s određenim stavom. Taj stav mora vas osvijestiti da ćete neke sitnice, koje su vam možda i drage, morati jednostavno baciti i više ne čuvati. Izbjegavajte dugo zadržavanje na emocionalnim predmetima i na onima za koje ste emotivno vezani. Sjećanja su u vama, ne u stvarima.
Napravite strategiju s kojom ćete krenuti, to jest od kojeg mjesta ćete krenuti jer redoslijed je itekako važan. Na primjer, profesionalna organizatorica Kate Ibbotson ističe da nikako nije dobro započinjati pospremanje s papirologijom koju morate razvrstati i posložiti. To može biti dugotrajno i ne nosi nikakvu dramatično vizualnu razliku, a vi ostajete demotivirani.
Organizatorica Kate također ističe da je nered koji se stvori u domu često rezultat odgađanja odluka. Te odluke podrazumijevaju da se nešto zadrži, reciklira, spremi, donira, proda. Obično ljudi godinama skupljaju i čuvaju neke stvari koje namjeravaju prodati, ali to nikad ne naprave. Ako se prepoznajete u tome, pokušajte to spriječiti time da se stvari “rješavate” odmah – doniranje i humanitarne organizacije uvijek su dobar izbor.
Pročitajte: 3 jednostavna koraka za bolju organizaciju s kojima možete početi još danas
Velike pripreme i planovi za pospremanjem obično tako i završe – samo planiranjem. Nemojte sami sebi dopustiti da vas sputava nešto što želite napraviti, a jednostavno ne stignete ili ne možete. Usredotočite se na male stvari – primjerice, pospremite svaki dan jednu ladicu, ormarić s lijekovima, svoj novčanik, suvenire, knjige, radni stol, unutarnja vrata hladnjaka, noćni ormarić… Takve sitnice znače puno, a ne oduzimaju puno dragocjenog vremena kojeg imate. Uvedite ih u svoje svakodnevne navike na kraju dana u trajanju od par minuta.
Kako biste si u budućnosti olakšali organizaciju stvari u svom domu, pronađite nova rješenja za pohranu kako ne biste dodatno zatrpavali svoj prostor. Donesite odluku da svjesno prestanete sakupljati nered, a to ćete najlakše napraviti ako isprobate “jedan u jedan pristup”, pri čemu svaki put kad nešto kupite, nešto drugo bacite/pustite. Uz to, malim promišljanjem oko toga što kupujete dajete nove vrijednosti svom životu. Pokušajte biti što više svjestan potrošač i razmislite imate li u svom domu mjesta za neki predmet/stvar prije nego što ga kupite.
FOTO: RODNAE Productions/Pexels