Sirovo mlijeko postalo je popularno. Evo zašto ga ne trebate piti
Društvenim se mrežama u posljednjih nekoliko mjeseci proširio krajnje neobičan trend - sirovo, nepasterizirano mlijeko. Naime, kreatori sadržaja ko...
Vjerojatno ne postoji osoba kojoj nisu poznata hranjiva i ljekovita svojstva meda, ali uvijek se pitamo je li sasvim prirodan.
Nažalost, tržište je preplavljeno lažnim medom, koji se radi od šećernog ili kukuruznog sirupa, aditiva i boja. Međutim, vrhunski pčelari otkrivaju vrlo jednostavne metode za otkrivanje ovih prijevara:
1. Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca, pa ako se prsti lijepe, znači da med sadrži šećer ili neke druge umjetne zaslađivače. Prirodni med nije ljepljiv.
2. Staviti nekoliko kapi meda na papir ili papirnatu maramicu. Pravom medu trebat će dosta vremena da prodre kroz papir jer ne sadrži vodu.
3. Napuniti čašu vodom i dodati žličicu meda. Prirodni med past će na dno i ostati kompaktan, dok će se umjetni odmah početi otapati.
4. Namazati med na komad kruha. Prirodni med stvrdnut će kruh za nekoliko minuta, dok će ga umjetni namočiti zbog vode koju sadrži.
5. Prije nego što progutate pravi med, osjetit ćete bockanje u ustima, koje će izostati ako je u pitanju umjetni.
6. Pravi med će se s vremenom kristalizirati, dok će umjetni ostati gladak.
7. Vrh šibice umočite u med i pokušajte je zapaliti. Prirodni med neće ometati proces sagorijevanja, za razliku od umjetnog koji sadrži vodu.
Kako se med pravilno konzumira?
Važno je znati da med ne treba uzimati iz žličice, jer kod osjetljivih osoba može izazvati grčeve i pečenje u želucu. Najbolje je otopiti ga u čaši mlake vode i popiti. Ako ipak odlučite uzimati ga žličicom, neka bude drvena ili pak plastična, i obavezno ga sisajte kao bombon prije nego što ga progutate. Nakon toga popijte nekoliko gutljaja mlake vode.
Ako ga stavljate u čaj, vodite računa o tome da napitak ne bude suviše vruć jer će u tom slučaju med izgubiti ljekovitost. Svaki kristalizirani med može se vratiti u tekuće stanje zagrijavanjem, odnosno stavljanjem tegle u posudu s toplom vodom čija temperatura ne smije prelaziti 55*C.
Izvor: Lekovito bilje, Life Content