Ideja za party: stylish svečani top i hlače kao cool kontra koktel haljinama
Blagdanski outfiti stižu u raznim oblicima, bojama i krojevima, a i ove godine najpopularniji su u izvedbi od baršuna ili šljokičastih materijala. ...
Došlo je vrijeme kad iz ormara vadimo toplu odjeću, a tu se svakako podrazumijevaju i vuneni džemperi. Ipak, postavlja se glavno pitanje – kako ih pravilno prati?
Svatko tko poznaje materijale (pa čak i ako ih ne poznajete) zna da pranje vune može biti izazov jer nepravilno pranje lako dovodi do skupljanja, rastezanja ili oštećenja vlakana.
Vuna nije kao svaka druga tkanina – zahtijeva nježno rukovanje, samo valja znati kako – isto kao i bijela odjeća, traperice, ali i kupaći kostimi.
Tehnički gledano, svoju vunu možete prati u perilici rublja, ali morate biti oprezni – pazite na to da koristite samo hladnu vodu i blagi program za pranje kako se vlakna ne bi stegnula i skupila.
Prije nego što krenete s pranjem, prvi korak uvijek je provjeriti etiketu na džemperu. Proizvođači često navode upute koje se odnose na specifične mješavine vlakana, poput “samo ručno pranje” ili “samo kemijsko čišćenje”. Zato je dobro svakako provjeriti upute s etikete kako biste izbjegli bilo kakva oštećenja.
Najbolji način pranja džempera jest ručno pranje, a evo i kako to napraviti.
Napunite sudoper ili lavor hladnom vodom. Topla voda može uzrokovati skupljanje vune, stoga je hladna ili mlaka voda uvijek bolji izbor.
Dodajte nekoliko kapi sredstva za pranje vune i lagano promiješajte.
Namočite džemper, nježno ga pritiskajući tako da se voda upije u vlakna, no izbjegavajte trljanje jer to može oslabiti strukturu vune.
Ostavite ga u vodi oko 10-15 minuta kako bi se prljavština oslobodila. Da biste uklonili višak vode, smotajte ručnik s donje strane i nježno pritisnite nakon što ste džemper izvadili iz vode.
Sušenje je ključno za očuvanje oblika i mekoće džempera pa i u ovom koraku budite oprezni.
Položite džemper na ravnu površinu prekrivenu čistim ručnikom koji povremeno možete mijenjti da biste ubrzali sušenje. Izbjegavajte vješanje džempera na vješalicu dok je mokar jer se vlakna mogu rastegnuti i izobličiti.
Uporaba tople vode za pranje džempera glavni je problem. Zato nikad ne zaboravite da pranje u hladnoj ili mlakoj vodi pomaže u izbjegavanju skupljanja vašeg džempera. Vruća voda uzrokuje da vuna upije više vode što zauzvrat uzrokuje da proces sušenja više opterećuje vlakna vune.
Agresivni deterdženti mogu oštetiti osjetljiva vunena vlakna, dok brzo centrifugiranje u perilici može dovesti do skupljanja i deformiranja džempera pa je bolje birati nježniji ciklus pranja.
Preporučuje se izbjegavanje omekšivača jer može spljoštiti vlakna vune i učiniti ju manje elastičnom.
Kad se radi o mrljama koje možda imate na vunenom džemperu, možete ih ukloniti tako da na njih nanesete malu količinu deterdženta za vunu i nježno tapkate vlažnom krpicom. Nemojte trljati, već pustite da deterdžent djeluje nekoliko minuta prije ispiranja.
Još jedna bitna stvar je kako vunu i druge materijale od debelog pletiva kao što je džemper nikad ne biste trebali cijediti ili uvrtati da biste izbacili višak vlage nakon pranja jer će im se iskriviti oblik nakon sušenja.
Isto tako, čuvajte džempere složene na polici umjesto na vješalicama da biste spriječili rastezanje.
Foto: Liudmila Chernetska iStock/Getty Images Plus via Getty Images