Kako prepoznati dehidriranost kod bebe?
Britanski pedijatri dramatično upozoravaju kako davanje vode novorođenčadi može štetiti zdravlju, no domaći stručnjaci to opovrgavaju. Ipak, ne pre...
Jedan od najalarmantnijih problema koje sunce donosi je, svakako, sunčanica ili toplotni udar, o čemu bi se roditelji trebali što bolje i na vrijeme informirati.
Sunčanica je burna reakcija cijelog organizma na prekomjerno izlaganje suncu. Ona se može dogoditi brzo, naročito ako je dijete aktivno na suncu, ali je češća takozvana kasna sunčanica koja se zadobiva nekoliko sati poslije boravka na vrućini – pred spavanje ili tokom prvog sna.
Rana reakcija je veoma burna: dijete odjednom onemoća, osijeća vrtoglavicu i mučninu, nerijetko povraća i postaje pospano. Veći klinci mogu biti i uznemireni, a glavobolja je skoro uvek prisutna. Dijete je orošeno znojem, ruke i noge su prvo tople, a ako se ne skloni sa sunca, postaju hladne i drhtave. Tjelesna temperatura može biti normalna, ali je obično povišena. Što je dijete manje i simptomi su izraženiji, a opasnost od komplikacija veća. Kada se baš pretjera sa sunčanjem, može doći i do gubitka svijesti, što se češće događa kod adolescenata.
Kada se događa "kasna" sunčanica simptomi sporije nastupaju, manje su izraženi, ali duže traju. Djeca su vruća, zajapurena, iako nisu na suncu. Izgledaju kao da ih "lomi virus", pa se mame i tate često zbune misleći da je u pitanju infekcija. Mališani su veoma razdražljivi – plaču, naizgled bez razloga, a veća djeca obično imaju mučninu (ponekad i povraćaju), promenljivog su raspoloženja i imaju nesanicu. Tjelesna temperatura je po pravilu povišena.
ŠTO U SLUČAJU SUNČANICE RODITELJI TREBAJU NAPRAVITI?
-Sklonite dijete sa sunca: Ako se radi o ranoj i burnoj sunčanici, dijete prvo treba skloniti sa sunca, ako je moguće otići u klimatiziranu prostoriju, ili bar u zamračenu i dobro provjetrenu sobu ili apartman.
-Istuširajte dijete mlakom vodom: Potom ga ostavite da se osuši bez brisanja
-Dajte mu da pije puno tekućine. Rashlađen bezalkoholni napitak (čaj, sok ili obična voda) je prijeko potreban djetetu koje ima sunčanicu. Tekućinu ne treba davati odjednom u velikoj količini, već češće po manje, naročito ako je dijete povratilo.
-Dajte mu lijek: Ako je telesna temperatura i dalje visoka, mališanu treba dati neki od ljekova za obaranje temperature. Najbolje je staviti čepić (paracetamol) u guzu, jer je efekt brži, a izbjegava se i mogućnost povraćanja.
-Treba mu odmor: Narednih nekoliko sati dijete se treba odmarati. Idealno bi bilo da odspava. Naravno, tokom sna treba kontrolirati tjelesnu temperaturu, pa u slučaju novih skokova ponoviti terapiju lijekom protiv visoke temperature. Već poslije četiri sata od prethodne doze može se ponoviti lijek. A ako je prošlo manje vremena, ponoviti tuširanje mlakom vodom.