Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Kućni ljubimci mogu unaprijediti zdravlje svojih ukućana tako što nas tjeraju na šetnju, te motiviraju na ustrajnost u programu mršavljenja. Djeluju pozitivno na stres i smanjuju ga.
Mirja Jošić, dipl. ing., navodi kako postoji sve više dokaza u obliku istraživanja koji pokazuju kako kućni ljubimci mogu unaprijediti zdravlje svojih ukućana.
U istraživanjima se najviše pozornosti usmjerava na utjecaj šetanja s kućnim ljubimcima. Pokazalo se da vlasnici pasa puno lakše dostižu preporuke za tjelovježbu u odnosu na one osobe koje nemaju psa.
Samo mali dio populacije zadovoljava preporuke za tjelovježbu, pokazuju istraživanja i ankete. Primjerice, podaci iz Velike Britanije ukazuju na to da samo 39 % muškaraca i 29 % žena vježba u preporučenim količinama. Preporuka glasi da je tjedno potrebno vježbati barem 150 minuta te da bi intenzitet trebao biti umjeren do jači.
Mirja Jošić, dipl. ing.: „Šetnje sa psom smanjuju stres“.
Ovaj učinak zabilježen je kod odraslih ukućana i kod djece, dok kod adolescenata nije, navodi Mirja Jošić. Također, navodi da, osim što nas „tjeraju“ na šetnju, djeluju povoljno na zdravlje na još nekoliko razina. Istraživanje provedeno 2006. pokazalo je da u šetnji s psom dolazi do smanjenja stresa u odnosu na šetnju u kojoj ste sami ili u društvu ljudi. U navedenom je istraživanju mjerena parasimpatička aktivnost. Parasimpatička aktivnost djeluje suprotno od simpatičke, simpatička aktivnost uslijed stresa djeluje na ubrzanje disanja i rada srca, širenje zjenica, znojenje i pojačanje krvnog tlaka i sl. Mirja Jošić također navodi da šetnja s psom, maženje i razgovor s kućnim ljubimcem pojačava djelovanje parasimpatičke aktivnosti, odnosno, smanjuje stres organizma.
Važna stavka je ta da sudjelovanje u aktivnostima na otvorenom smanjuje pretilost u populaciji. Druga važna uloga je socijalna podrška koja se dobiva procesom mršavljenja. Životinja vlasniku radi društvo i motivira ga na to da ustraje u programu mršavljenja. Postoje i dokazi koji ukazuju da su mladi u domaćinstvima s ljubimcima rjeđe pretili od onih koji nemaju kućnog ljubimca.
IZVOR: www.zdravobudi.hr