Kako roditeljstvo utječe na veze

by | 31 svibnja, 2015

Svi parovi s roditeljskim iskustvom složni su u tome da prinova u obitelji može biti veliki izazov za njihovu vezu

ThinkstockPhotos-73271346

“Vidjet ćeš, svijet će ti se okrenuti naglavačke” ili “Dijete će ti biti na prvom mjestu, suprug će ti biti manje važan” rečenice su kojima okolina često upozorava parove na ono što ih čeka kada beba dođe na svijet. Većina parova takve komentare ne uzima za ozbiljno i vjeruju da se to njima neće dogoditi.

“Iznenadila sam se koliko smo se muž i ja počeli svađati i zaprepastila sam se koliko se samo bijesa krilo i u meni u i njemu. On je omaložavao sve što sam ja smatrala ispravnim i obrnuto. On je mislio da dramatiziram zbog sitnica, a ja sam smatrala da je on neodgovoran i da naše dijete dovodi u opasnost jer ne može predvidjeti posljedice onoga što čini,” požalila se jedna majka. “Trebalo nam je otprilike godinu dana da se počnemo osjećati opuštenije.”

“Bila sam jako ponosna na svojeg ambicioznog i radišnog supruga i nikad nisam mislila da će mi to zasmetati. Nakon što smo dobili bebu moj suprug je i dalje puno radio i preselio se u boravak kako bi se mogao naspavati. Bilo mi je jako teško što sam baš svaku noć bila dežurna ja. Hodala sam okolo kao zombi, naravno da sam bila ljuta i otresita jer sve je bilo na meni, a on bi se nakon posla samo malo poigrao s djetetom i ne bi mi pružao nikakvu konkretniju pomoć. To što nas je on htio financijski zbrinuti malo mi je značilo.  Očajnički sam trebala vrijeme za sebe. Počela sam inzistirati da vikendom on spava s djetetom u sobi, a ja u boravku, da se dobro odmorim. I onda mi je bilo lakše. Preraspodijelila sam mu i neke druge zadatke i tek onda sam bila odmornija i puno manje plačljiva i nervozna.”

Mnogi parovi nađu se u situaciji da nakon rođenja djeteta više ne funkcioniraju kao prije. I muškarce i žene osobito pogađa ako prestanu djelovati kao složan tim. To se najviše primijeti nakon rođenja prvog djeteta, osobito kod onih koji nemaju nikakvih predznanja o njezi djece. Suprotstavljena mišljenja, dijametralno suprotni savjeti i nepodudarni osjećaj za odgovornost može dovesti do sukoba. Jedan od roditelja može pretjerivati u higijeni, a drugi je podcjenjivati, ili će jedan uporno nuditi slatkiše, a drugi će se tome protiviti i slično. Kao i oko svega drugoga, parovi moraju se moraju dogovoriti o nekom srednjem rješenju kojeg će se pridržavati. Isto tako, moraju preraspodijeliti poslove. Te podjele ne moraju biti stroge, mogu se dogovoriti i da će svatko od njih u određene dane preuzeti jedan dio obaveza. Da bi se parovi “podsjetili” vremena kako su funkcionirali prije djeteta, dobro bi bilo da imaju malo vremena samo za sebe. To može biti jedan dio dana, recimo zajedničko ispijanje jutarnje kave, ili povremeni izlazak nasamo. Takvi mali odmaci mogu učiniti čuda u partnerskoj komunikaciji i olakšavaju prilagodbu na novu situaciju i neutralizirati utjecaj prinove na vezu, odnosno, poboljšati njihov odnos.

 

Fotografije: Thinkstock