“No buy 2025.” je daleko najbolji viralni izazov dosad
Nakon što smo godinama na društvenim mrežama svjedočili sadržaju poput ogromnih haulova s desetcima pomodnih odjevnih komada, viralnim kozmetičkim ...
Forum za slobodu odgoja pripremio je kratku publikaciju sa smjernicama za potporu i podršku djeci i mladima tijekom rata koji se odvija u našem susjedstvu, a o njoj su pisali i naši kolege iz Grazije, čiju objavu prenosimo u nastavku.
“Dok na ekranima i društvenim mrežama gledamo kako se na europskom kontinentu događa nešto za što su mnogi mislili da se nikako ne može dogoditi u 21. stoljeću, moramo i u ovim trenucima misliti na one koji su najranjiviji u ovoj kriznoj situaciji – na djecu i mlade”, stoji u objavi Foruma za slobodu odgoja.
“Nakon više od dvije godine suočavanja s epidemijom i s njom povezanih posljedica, pred roditelje, učitelje, nastavnike i profesore, pred sve odrasle, postavlja se još jedan teži zadatak – podržati djecu i mlade i u ovoj teškoj situaciji. Iako bismo voljeli da se temeljni uzrok ove situacije nikad nije dogodio, moramo si priznati da je rat došao u naše susjedstvo.”
S obzirom na to da hrvatsko društvo još uvijek ima svježa sjećanja na rat i ratna stradanja u Domovinskom ratu, ratne aktivnosti ovakvih razmjera zadaju dodatnu razinu brige, prizivaju sjećanja i pobuđuju neugodna emocionalna stanja.
Pročitajte: Kako si pomoći ako trenutačno osjećate strah i beznađe?
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Stoga je ova neprofitna, nevladina i nestranačka organizacija kojoj je temeljni cilj promicati implementaciju obrazovnih standarda suvremenog demokratskog društva u hrvatski obrazovni sustav pripremio kratku publikaciju namijenjenu odraslima – roditeljima, učiteljima, nastavnicima i profesorima – sa smjernicama za potporu i podršku djeci i mladima u ovim teškim trenucima.
Cilj je, kako objašnjavaju u publikaciji, stvoriti okruženje u kojem djeca i mladi mogu izraziti svoje osjećaje. To treba učiniti bez prisiljavanja djece da svoje osjećaje iskažu prije nego što osjete da su spremni za to. S obzirom na to da djeca iz različitih dobnih skupina na različite načine reagiraju na stresna iskustva, kreirali su i tablicu mogućih ponašanja djece i mladih, te odgovarajućih reakcija odraslih.
Također, detaljno objašnjavaju i zašto djecu ne treba pretjerano izlagati vijestima, naglašavaju važnost osluškivanja i razgovaranja s njima te normaliziranja njihovih osjećaja, kao i izbjegavanja etiketiranja. Publikaciju možete preuzeti ovdje.
Pročitajte: Organizacije preko kojih možete pomoći i donirati Ukrajini