Zagrebačko psihološko društvo podijelilo savjete za umirivanje nakon traumatičnog događaja
Stravični događaj koji se odvio u zagrebačkom kvartu Prečko šokirao je Hrvatsku. Nezamislivo je uopće pomisliti kako se osjećaju djeca i roditelji,...
Mnogima omiljen napitak jedino je što nekad imamo energije pripremiti, no ako se pitate pijete li šalicu previše, ovo je tekst za vas
Mnogi kavu smatraju spasom u prvi jutarnji tren, no vole je popiti i tijekom radnoga dana, nekad čak i nakon posla… Ako vam je ikad palo na pamet da možda pijete previše kave jer se količina ovog mirisnog napitka počela strašno smanjivati u posudi, ili vam se čini kao da vas boli glava ili da se ne možete koncentrirati, no zapravo nemate pojma koliko ste kofeina unijeli u sebe, evo na koje načine možete ustanoviti da ste ipak pretjerali.
Prvo što je važno “riješiti”: kofein je sasvim u redu kad ga unosite umjereno. Prehrambena stručnjakinja Megan Meyer za Real Simple kaže kako kofein povećava mentalne performanse i budnost jer blokira kemikaliju u mozgu koja je povezana s pospanošću. “Višestruka ispitivanja proučavala su učinke kofeina i otkrila da kofein može produljiti izdržljivost i poboljšati performanse”, kaže ona. Uz to, važno je napomenuti da vam kofein neće donijeti nadljudske sposobnosti ili koristi, nego vam može pomoći u obavljanju zadataka na vrhuncu.
Uz to, umjerena konzumacija kofeina iz kave i čaja također može smanjiti rizik od kroničnih bolesti, poput dijabetesa tipa 2, bolesti srca i nekih vrsta karcinoma. Ovi napitci također sadrže polifenole i antioksidanse, koji su pokazali da štite od kroničnih bolesti.
Za većinu ljudi sigurno je unositi do 400 miligrama kofeina dnevno, što u prijevodu znači oko tri šalice turske kave, pet šalica espressa i sedam šalica crnog čaja. Prema američkoj Nacionalnoj medicinskoj knjižnici, ako prijeđete tu količinu, to može uzrokovati zdravstvene probleme poput nesanice, tjeskobe, mučnine, glavobolje, vrtoglavice, nemira ili drhtavice i abnormalnog srčanog ritma. Ako primijetite da ste razdražljivi, često mokrite ili imate nemogućnost kontrole mokrenja, pijete previše kofeina (kojeg nema samo u kavi!). Također, kofein sprječava da zaspite noću, skraćujući vrijeme spavanja, što nećete odmah povezati s time, nego ćete pripisivati, primjerice, stres na poslu.
Za normalno funkcioniranje dovoljno vam je do 100 miligrama, tako da je ostatak koji unosite u sebe čisto navikavanje organizma. Ako pak unesete 1.200 miligrama kofeina dnevno, možete čak izazvati napadaje. U slučaju da ste primijetili neke od ovih simptoma, evo što sve možete:
Pratite koliko kofeina uopće konzumirate
Pažljivo čitajte deklaracije, kofein se može nalaziti i u vašoj omiljenoj čokoladici, ili zaboravite da ste popili energetsko piće… Čak i neki lijekovi, poput kafetina, sadrže kofein. Mogli biste se iznenaditi koliko ga često unosite.
Postupno smanjujte konzumaciju kofeina
Na primjer, ako ste ustanovili da pijete tri šalice kave dnevno, smanjite za jednu (najbolje onu koju pijete najkasnije). Zamijenite napitak za čaj, kakao, matchu ili sok.
Potpuno uklonite kofein
Nakon što smanjite na jednu kavu dnevno, a ostatak dana odaberete biljne čajeve koje nemaju kofein, ujutro popijete vodu s limunom… Kava vam možda niti ne treba, nego je samo stvar navike. Pokušajte je zamijeniti drugim napicima, a ako se ipak ne možete othrvati od ovog crnog eliksira, zaustavite se nakon jedne!
Foto: Unsplash