Migrena je kronična, krvožilna, funkcionalna i paroksizmalna glavobolja koja se javlja periodično, najčešće u jednoj polovici glave. Ona spada u grupu neuroloških bolesti, karakterističnih za oko 10 % populacije i tri puta se češće javlja kod žena nego kod muškaraca.
Bolovi u glavi su najčešće praćeni simptomima: povraćanjem, mučninom, poremećajem zvuka i vida i ostalim simptomima koji su povezani s reakcijama autonomnog živčanog sustava.
Ponekad ova nesnosna bol može izazvati i ovisnost o lijekovima, koji je ublažavaju, što nikako nije dobro za zdravlje organizma. Zbog toga njemački Institut za kvalitetu i učinkovitost zdravstvene njege preporučuje osobama koje pate od migrena da svedu uzimanje lijekova na samo 10 dana u mjesecu.
Uz to što stvaraju „ovisnost“ u smislu da ne možete bez njih izdržati dan, lijekovi također dovode do kroničnih svakodnevnih glavobolja koje vam onemogućavaju normalno funkcioniranje tijekom dana. Simptomi i bolovi mogu trajati od dva sata do tri dana.
Uz to što ih svakodnevno „napada“ ova bol, ove osobe imaju i strah od iznenadnog napadaja boli u glavi, što predstavlja još jedan teret koji ih psihički pritišće i donosi im zabrinutost i svakakva razmišljanja – hoće li one utjecati na njihov život i hoće li moći normalno funkcionirati ako bol postane sve veća.
Ono što pomaže osobama s migrenama puno više su autogeni trening i grupe za potporu, kao i aerobne vježbe. Također je vrlo pomoćna i bihevioralna terapija. Svi ovi „tretmani“ nisu uopće štetni i mogu puno više pomoći od lijekova koji nisu ni prirodni, a ni dobri za naš organizam.
Što trebate napraviti ako dobijete napadaj migrene?
Zamračite sobu i potpuno se opustite u tišini. Koristite hladne obloge koje ćete stavljati na čelo i koji će vam ublažiti bol. Također možete zavezati ručnik, maramu ili majicu oko glave koje će vam potpuno u trenutku ukloniti bol. Ako baš ne možete izdržati bol, a analgetici nisu toliko jaki, uzmite triptane koji izazivaju sužavanje krvnih žila u mozgu i samim time suzbijaju bol.