Trend u svijetu fitnessa: vodič kroz najpopularnije low impact treninge
U posljednje smo vrijeme svjedočili velikoj promjeni u svijetu fitnessa – odjednom su trčanje, dizanje teških utega i intenzivne vježbe s motom "št...
Plivanje na otvorenom i njegove blagodati (i nedostaci)
Plivanje na otvorenom na prvu se čini poprilično zastrašujuće, ali pruža mnoštvo zdravstvenih i wellness blagodati. Ono podrazumijeva plivanje u hladnoj vodi, čime se pojačava cirkulacija, a odlično je za sve one koji vole biti u doticaju s prirodom i one pustolovnog duha. Ova aktivnost rezervirana je za natjecatelje te iste plivačke discipline, a odvija se na otvorenim jezerima, oceanima i rijekama. Međutim, nije isključeno da ovu blagodat ne mogu isprobati svi koji to žele.
Pročitajte: Zašto uvrstiti plivanje u svoje fitness aktivnosti?
Savjeti za početnike
Pronađite savršeno mjesto za kupanje: Potražite ili se raspitajte o mjestima koja su sigurna i predviđena za kupanje, a najbolja je opcija da ih nadgleda spasilac ili čuvar. Klubovi plivanja mogli bi vas savjetovati o tome kuda otići ili lokalne škole koje se upravo time bave. Također, pazite da okruženje ne bude puno krhotina ili velikih stijena.
Pazite na odabir odjeće: Nikako nemojte otići plivati u kupaćem kostimu. Ovakvi pothvati zahtijevaju kupanje u neoprenskom odijelu koje nudi najbolju zaštitu u hladnoj vodi, a vi biste se trebali osjećati nesputano i slobodno micati rukama i nogama. Dodatno olakšanje donijet će vam peraje, koje mogu poboljšati cjelokupno držanje tijela i plivanje. Također, dobra alternativa su neoprenske čarape, koje će vam omogućiti toplinu i zaštitu, a kako su tanke i fleksibilne, iznimno su udobne za nošenje.
Decathlon neoprensko odijelo za plivanje; 1.499,00 kn
Decathlon neoprenske čarape za ronjenje, 119,00 kn
Dokazane su mnoge tjelesne, mentalne i zdravstvene prednosti plivanja na otvorenom u odnosu na plivanje u bazenu. Istraživanje je pokazalo da je kupanje u hladnoj vodi na otvorenom (15 °C ili niže) povezano sa smanjenom upalom, simptomima depresije, smanjenom razinom tolerancije na bol, pojačanim imunitetom i poboljšanim protokom krvi.
Plivanje, kao i svaka vrsta vježbe na otvorenom, smanjuje razinu hormona stresa kortizola, značajno poboljšava raspoloženje i djeluje na dobre otkucaje srca. Osim što djeluje na psihičko zdravlje, plivanje na otvorenom u hladnoj vodi odlično je za vašu kožu jer će smanjiti upale na koži i pomoći protiv crvenila lica, kako ističe Dianni Dai, liječnica. Međutim, vrsni plivači savjetuju da ako ste početnik, nikako ne ulazite u vodu ispod 15 °C. A kad se odlučite za takvu vrstu plivanja, važno je biti maksimalno koncentriran i usredotočen na to što radite.
Pročitajte: Terapija plivanjem u hladnoj vodi: Koje su koristi za naše mentalno zdravlje?
Dodatni savjeti
Važno je da budete svjesni opasnosti i rizika koje nosi ova aktivnosti, ali i opasnosti rijeka ili jezera. Ako ste dobar plivač, ali primjerice ne vidite dno na otvorenoj vodi ili vam ne odgovara odijelo – sve to može izazvati tjeskobu. Također, nikad nemojte ići plivati sami, već uvijek s nekim, ili da je barem netko na obali kako bi pozvao pomoć u slučaju da se nešto dogodi.
Uvijek proučite okolinu u kojoj plivate, druge osobe koje se nalaze u vodi, izbjegavajte opasna i prometna područja. Zapamtite odakle ste krenuli kako biste se mogli orijentirati i prema tome vratiti, a obavezno nosite i neku oznaku žarkih boja po kojoj ćete biti vidljivi u vodi. Izbjegavajte kupanje ako imate otvorenu ranu jer je moguće da bakterije lako uđu u vaše tijelo i izazovu infekciju, a povećan je i rizik od želučane viroze, infekcije oka, uha i kože.
FOTO: Vera_Petrunina iStock/Getty Images Plus via Getty Images