Ovim vježbama si možete u samo tri minute dnevno produljiti život
Svi znamo da su zdrava prehrana i redovito kretanje ključ kvalitetnog i dugog života. Ipak, u užurbanoj svakodnevici često ih pomalo zanemarujemo -...
Plastika je postala sastavni dio našeg svakodnevnog života, no njezina široka uporaba dovela je do štetnih učinaka na okoliš i naše zdravlje.
Smanjenje izloženosti plastici kod kuće bitan je korak prema usvajanju održivijeg načina života.
Postoje očiti načini na koje plastika šteti zemlji – činjenica da je samo oko deset posto sve plastike proizvedene tijekom našeg života reciklirano, da su milijuni morskih organizama ubijeni zbog plastike koja zagađuje naše oceane i da je proizvodnja plastike glavni pokretač klimatskih promjena. Ali plastika također djeluje na ljudsko tijelo na nevidljive i podmukle načine.
Plastika je, naravno, napravljena od i s kemikalijama, od kojih su mnoge štetne za ljudsko zdravlje.
One dospijevaju u hranu iz plastičnih posuda, osobito kad se zagrijavaju.
Studija pokazuje da su sva ta izlaganja povezana s ozbiljnim štetnim zdravstvenim ishodima kao što su rak, urođene mane, oslabljen imunitet, endokrini poremećaji, razvojni i reproduktivni učinci.
Zamijenite jednokratne plastične predmete alternativama za višekratnu uporabu. Uložite u boce za vodu od nehrđajućeg čelika, staklene posude za čuvanje hrane i silikonske folije za hranu umjesto jednokratnih plastičnih boca, vrećica i samoljepljivih folija. Stručnjaci kažu da je za skladištenje hrane najbolje staklo, metal i keramika.
Ove izdržljive i ekološki prihvatljive alternative ne samo da smanjuju plastični otpad već također osiguravaju sigurnost vaše hrane i pića.
Ocat, soda bikarbona i limunov sok učinkoviti su sastojci za stvaranje višenamjenskih sredstava za čišćenje. Čuvajte ih u staklenim bocama s raspršivačima ili spremnicima za višekratnu uporabu da biste smanjili plastični otpad. Osim toga, pazite na to kakvu kozmetiku koristite te se okrenite održivim i prirodnim proizvodima kad god možete.
Educirajte druge o važnosti smanjenja izloženosti plastici. Razgovarajte o štetnim učincima onečišćenja plastikom s obitelji, prijateljima i susjedima. Potaknite ih na svjesne odluke i pružite im informacije o održivim alternativama.
Koristite platnene ili višekratne vrećice u trgovinama kada kupujete hranu. Uložite u hermetičke staklene posude ili posude za pohranjivanje osnovnih stvari. Osim toga, kompostirajte ostatke hrane i reciklirajte.
Sve to uvelike doprinosi smanjenju plastičnog otpada i zdravijem okolišu, a na kraju krajeva, sve kreće od pojedinca.
Foto: Igishevamaria iStock/Getty Images Plus via Getty Images; Pexels