
Meghan Markle otvoreno progovorila o svom iskustvu sa spontanim pobačajem
Meghan Markle u drugoj epizodi svog novog podcasta "Confessions of a Female Founder" otvoreno je progovorila o teškoj temi - svom iskustvu sa spont...
Ako je san važan za odrasle, za mališane je još važniji. Kvalitetan san ključan je za razvoj djetetovih motoričkih sposobnosti, pozornost i kognitivni razvoj, a ipak – brojnim roditeljima je uspavljivanje djece svakodnevni izazov.
Kako piše PubMed, čak četvrtina roditelja djece tvrdi da njihovi mališani (djeca mlađa od pet godina) imaju problema s odlaskom na spavanje.
Iako se velik broj roditelja susreće s ovim problemom, savjeti se uglavnom “vrte” oko sličnih navika – držite se istog rasporeda spavanja, nemojte dozvoliti ekrane prije odlaska u krevet i slično. Baš je zato potražnja za dječjim specijalistima sve veća, kako piše portal Mind Body Green.
Nekoliko savjeta za lakše uspavljivanje djeteta podijelila je pedijatrijska stručnjakinja za spavanje Kelly Murray.
Tola kupka vrlo je važan korak večernje rutine svakog djeteta – i to ne samo iz higijenskih razloga. Večernja kupka ključan je dio rutine za spavanje jer najavljuje djetetu da se dan bliži kraju i da će uskoro biti vrijeme za odlazak u krevet. Osim toga, kad izađemo iz tuša ili kade, hladan zrak izaziva naglo smanjenje njihove tjelesne temperature, što olakšava prirodnu proizvodnju melatonina. Naravno, to vrijedi i za odrasle.
Kad se spremate za krevet, pokušajte umjesto stropne rasvjete koristiti manje lampe. Murray objašnjava da položaj i svjetlina gornje rasvjete oponaša prirodan položaj sunca oko podneva, što može utjecati na prirodni cirkadijalni ritam tijela i odgoditi proizvodnju melatonina. Također, izbjegavajte bijelu ili plavu svjetlost – topli tonovi puno su nježniji i pogodniji za večer.
Kao i odrasli, djeci je puno teže zaspati ako se osjećaju tjeskobno. Dok je dijete malo, samo vaša prisutnost ili zagrljaj ga može umiriti, a što je dijete starije, to je važniji razgovor i osvrtanje na dan iza vas.
“Djeca školske dobi imaju jako okupirane mozgove. Procesiraju sve što se dogodilo tijekom dana, a večer je dobro vrijeme da razgovarate s njima i proradite njihove emocije u sigurnom prostoru”, objašnjava Murray.
Uz večernju, jako je važna i jutarnja rutina. Mališani se uglavnom rano bude kad su uzbuđeni pa se pobrinite da im jutra ne budu najaktivniji i najzabavniji dio dana.
“Dan započnite s praktičnim aktivnostima kao što su pranje zuba, odijevanje i doručkovanje”, objašnjava Murray.
FOTO: Pexels