Kako pobijediti usamljenost tijekom blagdana?
Usamljenost tijekom blagdana osjećaj je koji vas može pogoditi neovisno o vašim životnim prilikama, društvenosti i stilu života. Kako s time izaći ...
Ne postoji krivi ili točan način plesanja. Plesanje je umjetnost, a umjetnost je oblik izražavanja. Samim time je to prirodno i nema pravilnog ili nepravilnog. To ples čini prekrasnim. Svatko artikulira svoj ritam drugačije i zato je capoeira, sentiš ili nešto treće i dalje ples u suštini.
No, prava ljepota plesa leži u njegovoj koristi. Bez obzira na to skidate li MJ-ev Moonwalk ili ne, ples će vam jednako koristiti, evo kako:
Plesanje vas može učiniti inteligentnijima
Sa sveučilišta u Stanfordu, često plesanje nas zbilja može učiniti pametnijima. Profesor Richard Powers definira inteligenciju citirajući filozofa Jeana Piageta: “Inteligencija je ono što koristimo kad još ne znamo što činiti.”
Prema tome, najinteligentnija bića odgovaraju podražajima na najefektnije načine. Prema Powersu esencija inteligencije je donošenje odluka: “Ples zahtjeva djelić sekunde, brzu odluku i najčešće zahtjeva rad nekoliko funkcija mozga istovremeno: kinestetičko, racionalno, glazbeno i emotivno.”
Plesanje smanjuje depresiju
Američki medicinari proveli su istraživanje u kojem su oboljele od depresije podvrgnuli plesnom treningu u trajanju od 12 tjedana. Drugu grupu pacijenata stavili su u kontrolnu skupinu i paralelno pratili obje grupe.
Nakon 12 tjedana rezultati su pokazali kako je “razina depresije kod muškaraca i žena značajno pala nakon 12 tjedana plesnih treninga”, za razliku od druge grupe koja nije imala pomaka.
Plesom podižete vlastito samopouzdanje
“Plesanje povećava samopouzdanje i samopoštovanje pružajući prostor za izražavanje i priliku naučiti nešto novo i zabavno”, piše Examiner. Osim toga, ples čini čuda liniji i povećava povezanost duha i tijela.
Plesom do boljeg pamćenja
Istraživanje dugo 21 godinu koje je proveo njujorški Albert Einstein College of Medicine potvrdilo je da postoji poveznica između plesa i prevencije od demencije.
Prema njihovim rezultatima, često plesanje smanjilo je šanse od oboljenja za 76 posto. U časopisu Psychology Today pojasnili su kako improvizirani i slobodni ples utječu na bolest: “Slobodni ples zahtjeva brze odluke koje su ključ održavanja inteligencije jer tjera mozak da stalno povezuje živčane stanice čime ojačava kognitivne funkcije.”
Andrea Tomljenović
photo: Gulliver / Getty images