
Najavljeni prvi domaći sadržaji Dana komunikacija: je li kreativnost valuta budućnosti?
Da su kreativnost, sunce i more nenadmašna kombinacija, dobro znaju Dani komunikacija, koji će od 15. do 18. svibnja u Rovinju okupiti agencije, br...
Karijera i odabir zanimanja ili posla kojim ćemo se baviti, reći ćemo, jedno je od najvažnijih životnih pitanja. S obzirom na to koliko dugo radimo i koliki dio dana ode na posao, doista je važno da radimo ono što volimo, što nas ispunjava, podržava naš stil života i ne narušava naše mentalno zdravlje.
Mnogi će reći da to uvijek nije moguće, da se nekad nove prilike ne stvaraju, često zapnemo na nekom radnom mjestu bojeći se izaći ponovno na tržište rada i dati sebi kvalitetnu priliku. Kad nam je dosta potplaćenosti, nezadovoljstva i narušenih odnosa na radnom mjestu, osjećat ćemo nervozu, frustraciju i nemir, a to će se preliti i na naše odnose s drugima, na zdravlje i odnos sa sobom samim. Srećom, danas je tržište rada golemo, a prilike su itekako dostupne. No kroz generacije usvojili smo određena uvjerenja da moramo pronaći posao u struci iako nas to možda više ne ispunjava, da bismo se trebali držati sigurnog posla u smislu ugovora za stalni radni odnos i da baš sada nije vrijeme da riskiramo. Međutim, naše zdravlje i nezadovoljstvo s vremenom se mogu samo pogoršati ako ne poduzmemo nešto po pitanju unutarnjeg nemira i jednostavno onog osjećaja da smo stvoreni za više, bolje, smislenije.
Ako se pitate kako si uopće pomoći i postoji li uopće sretna karijera, dozvolite Sarah Trajković da vam ipak objasni neke stvari. Uistinu postoji karijerna mentorica koja vas, prije svega, može osloboditi straha od promjene, od oglasa za posao koji traži tisuću vještina, a onda i od razgovora za posao. Sarah danas pomaže ženama da naprave karijerni zaokret bez obzira na razinu radnog iskustva, obrazovanja, godine ili nekih drugih prepreka koje smo si već nametnule. Uživajte u ovom putovanju promjene svijesti, a zasigurno će vas ohrabriti da i za vas nemoguće postane moguće.
Prošli ste uistinu velik put, ne samo karijerni nego i kad govorimo o kilometrima. Rangirali ste se od nižih do vrlo visokih poslova u Irskoj, a onda ste se okrenuli poduzetništvu, i to u Hrvatskoj.
Moj profesionalni put bio je vrlo dinamičan. Često sam mijenjala poslove, napredovala sam i uživala radeći, ali vrlo brzo bih počela osjećati da nešto nedostaje. Osjećala sam potrebu za nečim dubljim, nečim što bi me ispunjavalo na potpuno drukčiji način. Tako mi je došla ideja za izradu mirisnih svijeća s motivacijskim citatima, ali onih sa sojinim voskom jer sam htjela da budu prirodne i zdrave, ali i taj mini projekt trajao je manje od godinu dana. Tada sam si dozvolila početi još dublje razmišljati o svojim stvarnim željama i ciljevima, i jednog dana mi je doslovno pala na pamet ideja da bih voljela pomagati mladima u njihovim karijerama. I tako je započela ova priča! Odlučila sam postati career mentor i coach. Otvorila sam Instagram profil, a rezultat toga bio je rast koji nisam zamišljala. Zanimljivo je i da sam, prije nego što sam krenula s vlastitim biznisom, već puno pomagala prijateljima u njihovoj karijeri, pisala životopise i savjetovala ih oko traženja posla, a moje vlastito iskustvo kao kandidata, kao i iskustvo rada u HR-u i regrutiranju mi je dodatno omogućilo da svoju strast doista obavljam na visokoj razini.
Kako biste opisali današnje hrvatsko tržište rada u odnosu na vrijeme kada ste se Vi odlučili za odlazak?
Iskreno, ne volim previše pratiti metrike jer se fokusiram na ono što ja mogu učiniti i kako mogu pomoći svojim klijentima. Ali ono što sa sigurnošću znam je to da tržište rada nikad nije bilo veće, bolje, dinamičnije i zanimljivije. Prilike su na svakom koraku, a globalna povezanost omogućuje nam pristup poslovima diljem svijeta. Naravno, u nekim velikim metropolama poput Dublina, broj mogućnosti može biti veći, ali to ne znači da nisu prisutne velike prilike i u manjim sredinama, poput Hrvatske. U konačnici, vjerujem da je uspjeh u našim rukama i da sve ovisi o tome koliko smo spremni preuzeti odgovornost za svoju karijeru.
U svojim objavama ističete da je odgovornost u našim rukama te da manjak radnog iskustva, čak i kvalifikacija ne mora nužno biti prepreka. Međutim, poslodavci često traže puno znanja i vještina u oglasima. Kako se ipak prijaviti na takve oglase i kako da ih pravilno čitamo?
Ključno je razumjeti da poslodavci obično ne traže da ispunimo svih sto posto uvjeta iz oglasa. Ako ispunjavamo 60 posto zahtjeva, to je već dovoljno da nas zapaze. Često ni sami poslodavci nisu sigurni što točno žele, pa našim prijavama možemo pokazati što sve možemo donijeti, čak i ako nemamo sve kvalifikacije. Ono što poslodavci traže jesu volja za učenjem, prilagodljivost i ambicija, a te kvalitete su, uz osnovne vještine, ono što ih privlači. Važno je i da prije prijave mi sami razumijemo kako bismo mogli doprinijeti tom poslodavcu, a onda isto to prikazati na prijavi čvrstim dokazima, odnosno činjenicama iz prethodnog iskustva.
Koje su najčešće pogreške koje radimo u svojim životopisima, ali i motivacijskom pismu?
Jedna od najčešćih pogrešaka jest neprilagođavanje životopisa svakom pojedinom oglasu. Poslodavac nije career coach koji treba čitati između redaka i nagađati na koju se poziciju prijavljujemo. Bitno je odmah istaknuti ključne aktivnosti, vještine i znanja koja su relevantna za tu poziciju kako bi poslodavac na prvi pogled znao što nudimo. Također, mnogi kandidati zaboravljaju na osnovne dijelove životopisa kao što su “job title” i “professional summary”, koji bi trebali biti sažeti i jasno upućivati na koju se poziciju prijavljujem i zašto. U životopisu, baš kao i u motivacijskom pismu, često nedostaje personalizacije. Važno je da su ta dva dokumenta autentična, da odražavaju našu strast prema toj poziciji, a ne generički dokument prepun klišeja. Ljudi vrlo često u nedostatku znanja, ali i motivacije ne istraže poslodavca, ne istraže vrijednosti, nego zamole ChatGPT za primjere i tu izgube sebe i svoju autentičnost te postanu još jedna klasična prijava u moru kandidata.
Koji su Vaših pet ključnih savjeta za dobar životopis nakon kojeg će uslijediti razgovor za posao?
Vizualna preglednost – životopis mora biti jasan, uredan i lako čitljiv, idealno na maksimalno dvije stranice.
Jasan job title – uvijek je važno odmah ispod imena navesti naziv pozicije na koju se prijavljuje, pogotovo ako osoba posjeduje iskustvo na sličnoj/istoj poziciji.
Professional summary – kratak pregled ključnih vještina, iskustava i dostignuća koja se odnose na poziciju na koju se prijavljuje.
Kvantificirani rezultati – konkretni brojčani rezultati ili postignuća koja pokazuju učinak na prethodnim pozicijama.
Konzistentnost, točnost, iskrenost – ujednačeno strukturiran, gramatički ispravan, iskren i dosljedan životopis.
Ako netko želi napraviti karijerni zaokret, što biste mu savjetovali? Je li pametno najprije dodatno steći certifikat ili se zaposliti pa se onda i paralelno obrazovati? Trebaju li nam nužno nove edukacije i kad one stvarno imaju smisla?
Duboko vjerujem da svi mi imamo određeni skillset koji se lako može transferirati na druge pozicije i u druge industrije, ali izazov je kad osoba to ne vidi sama kod sebe, nego vjeruje da joj nedostaje certifikat. Naravno, zagovornik sam doživotnog učenja i dodatnog obrazovanja, tako da bih preporučila konstantnu edukaciju, ali u onim područjima u kojima postoji interes, a ne nužno samo kako bismo obogatili CV nekim random edukacijama.
Kako konkretno pomažete svojim klijentima i tko je dobar kandidat za suradnju s Vama?
Kroz grupne i individualne mentorske programe pomažem klijentima da prolaze kroz cijeli proces promjene posla. To uključuje rad na promjeni perspektive, preuzimanju odgovornosti i prepoznavanju prilika, ali i aktivnom stvaranju novih prilika. Radimo na životopisu, motivacijskom pismu, pripremama za razgovor za posao, LinkedInu, a također obrađujemo i važne mindset teme, koje su ključne za osobni i profesionalni rast. Moj idealan kandidat netko je tko je spreman na promjenu, tko želi aktivno raditi na sebi i svojoj karijeri te tko prepoznaje važnost mentorstva u svom razvoju.
Za kraj, kako biste ohrabrili one koji se osjećaju nemoćno nakon i više desetaka poslanih prijava, a bez odgovora?
Nemojte odustajati! Nastavite slati prijave i ne držite se slijepo jedne poslane prijave, polažući svu nadu u nju. Posvetite se tome da stalno prilagođavate svoj životopis i motivacijsko pismo, tražite nove načine za pristup poslodavcima, poput kontaktiranja regrutera ili slanja otvorenih molbi. Važno je da se educirate o procesu traženja posla, prilike su svuda oko nas, a ključ je u kontinuiranoj akciji i pozitivnom mindsetu.
Foto: Privatne fotografije
Zrinka Babić je magistra sociologije i nutricionistica. Svoje je novinarske vještine “brusila” kroz razne strukture novinarstva, od televizije, radija do portala, pa tako za Kreni Zdravo (Nova TV) piše članke o zdravoj prehrani, novinarka je u Informatičnom Centru Zaprešić, a prije toga je koordinirala i pisala za Adhara centar za nutricionizam i ayurvedu (Zagreb) te je obavljala dužnost zamjenice glavnog urednika na Televiziji Zapad, Zaprešić. U slobodno vrijeme, osim što se kontinuirano educira i stječe diplome, voli dizajn interijera, fitness i dobre knjige.