Jedini recepti za variva koji vam neće dosaditi ove zime
Zima je idealno vrijeme za topla, mirisna variva kao savršen obrok. Ipak, valja ih znati i dobro pripremiti da bi bila ukusna.A što kad ponesta...
Nova studija otkrila je da omiljeni jutarnji napitak ima ulogu u postotku tjelesne masti
Kava je jedna od onih stvari oko kojih se nitko ne može složiti. Ili je loša za vas zbog kofeina, ili izaziva ovisnost i glavobolje, ili povisuje tlak, ili je strašno zdrava i svatko bi je trebao piti. No, ako je vaš fitnes cilj manji broj masnoća u tijelu, kava bi vam mogla pomoći da ga postignete, prema nedavnoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu The Journal of Nutrition.
Pročitajte više: Kava s limunom za mršavljenje: Istražujemo djeluje li uistinu novi TikTok trend
Istraživači sa Sveučilišta Anglia Ruskin pogledali su podatke iz CDC-ove nacionalne ankete o zdravlju i prehrani kako bi vidjeli kako je potrošnja kave povezana s postotkom tjelesne masti. Kako se ispostavilo, žene koje su pile jednu do dvije šalice dnevno imale su manje tjelesne masti od onih koje ne piju kavu.
Žene u dobi od 20 do 44 godine imale su ukupno najmanje tjelesne masti, a žene koje su uživale u tih nekoliko šalica kave dnevno imale su 3,4 % manje tjelesne masnoće od osoba koje ne vole ovaj crni napitak. U dobnoj skupini od 45 do 69 godina, oni koji piju javu imali su 4,1 % manje tjelesne masti. Sveukupno, prosjek je bio 2,8 % manje masti u skupini koja je pila kavu.
Pročitajte više: Kako nam kava koristi u njezi kose?
Zanimljivo, trend se odnosio čak i na one koji su pili bez kofeina. Doduše, ova studija nije promatrala trendove tijekom vremena, već samo određenu točku u vremenu. Čak i u tome slučaju, povezuje tjelesnu masnoću i kavu, bez obzira na sadržaj kofeina. Nije spomenuto kako su ljudi pili kavu, ali zapamtite da kava s vrhnjem i šećerom može dodati neke ozbiljne kalorije vašoj prehrani.
Pročitajte više: Pinterest je prva društvena mreža koja je zabranila oglase za mršavljenje
“Naše istraživanje sugerira da u kavi mogu postojati bioaktivni spojevi osim kofeina koji reguliraju težinu i koji bi se potencijalno mogli koristiti kao spojevi protiv pretilosti”, rekao je viši autor studije dr. Lee Smith u priopćenju. “Možda bi se kava ili njezini učinkoviti sastojci mogli integrirati u strategiju zdrave prehrane kako bi se smanjio teret kroničnih stanja povezanih s epidemijom pretilosti.”
Pojedinci bi nakon ovog saznanja u svojoj sljedećoj kavi mogli uživati još više!
Foto: Pro-studio/Getty Images