Ovo su mlade klimatske aktivistice čija imena morate znati

by | 25 studenoga, 2024
Mlade klimatske aktivistice čija imena morate znati

COP29, najvažnija svjetska konferencija za klimatske promjene, ove se godine održala u prijestolnici Azerbajdžana. UN-ova klimatska konferencija u Bakuu završila je uz generalno negodovanje zbog donesenih odluka, ponajprije iz redova klimatskih aktivista i organizacija za zaštitu okoliša, ali i od strane zemalja u razvoju te manjih otočnih država koje su najviše pogođene klimatskom krizom.

Najsnažnija kritika ovogodišnjeg klimatskog summita ne razlikuje se bitno od onih proteklih godina – po pitanju klimatskih promjena radi se premalo i presporo. Ove godine najsnažnije se ipak kritizirao iznos godišnjeg doprinosa kojeg bi do 2035. trebale platiti industrijske zemlje, a koji je povećan na najmanje 300 milijardi američkih dolara. Prema riječima zemalja u razvoju i otočnih država, ovo je premalo, ali i prekasno.

Pročitajte: Gdje smo uistinu na mapi negativnog utjecaja klimatskih promjena u Hrvatskoj?

Dok su klimatske promjene važna tema već desetljećima, na ovogodišnjoj se konferenciji govorilo i o teškim posljedicama koje snose djevojčice i žene u posebno pogođenim područjima.

“Srcedrapajuće je vidjeti kako zbog klimatskih promjena rastu stope obiteljskog nasilja, a djevojke napuštaju školu”, poručila je Zahra Hdidou iz organizacije ActionAid UK. A osim Zahre, mnoge se mlade djevojke i žene već godinama bore ne bi li podignule svijest o štetnosti koje klimatske promijene imaju na naš planet, društvo i pojedince. Upoznajte nekoliko djevojaka čije su riječi imale veliki odjek, a čija bismo imena svi trebali znati.

Vanessa Nakate

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Vanessa Nakate (@vanessanakate1)

Poruku ugandske aktivistice Vanesse Nakate mnogi su čuli još kad je 2019. prosvjedovala ispred zgrade tamošnje vlade, i to posve sama. Nakon toga je postala jedna od vodećih aktivistica za podizanje svijesti o klimatskim promjenama, a posebno naglašava činjenicu koliko one štete afričkom stanovništvu. “Povijesno gledano, Afrikanci su odgovorni za samo tri posto emisija, a neki od nas trpe najbrutalnije posljedice klimatske krize”, poručuje Vanessa.

Jo Becker

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli jo (@treesnpeace)

Amerikanka Jo veganka je, aktivistica i zero waste blogerica koja svoju misiju već godinama promiče na Instagram profilu @treesnpeace. Osim što osvještava svoje pratitelje o opasnosti koje predstavljaju klimatske promijene, Jo se aktivno bori za prava žena i manjina.

Immy Lucas

Immy je najpoznatija kao kreatorica low impact pokreta koji potiče ljude da prihvate 100 % zero waste stil života, koji ona, naravno, i sama živi. Što to zapravo znači? Naime, Immy ne koristi plastiku, kao niti ikakve druge materijale koji se nakon korištenja bacaju. Na svojim društvenim mrežama (Instagram: @sustainablyvegan) promovira sve prednosti ovakvog stila života, a također dijeli veganske recepte i savjete za zdraviji život.

Mari Copeny

Najmlađa aktivistica na ovoj listi je Mari Copeny, 16-godišnja Amerikanka koja se proslavila kad je progovorila o zagađenosti vode u svom rodnom gradu, Flintu u Michiganu. U dobi od samo osam godina napisala je pismo tadašnjem predsjedniku Baracku Obami, a kasnije je njezina humanitarna akcija prikupila 280.000 dolara za boce vode nakon što je država u Flintu prestala distribuirati pitku vodu. Zbog neumorne borbe za svoj grad, Mari je dobila nadimak “Little miss Flint”.

Greta Thunberg

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Greta Thunberg (@gretathunberg)

Za Gretu Thunberg teško je ne znati – ova 21-godišnja Šveđanka već godinama predvodi borbu za podizanje svijesti o opasnosti klimatskih promjena. Godine 2018. video njezinog “Školskog štrajka za klimu”, kad je Greta prosvjedovala ispred zgrade švedskog parlamenta, obišao je svijet, a ona je postala jedna od vodećih aktivistica u svijetu. Greta je od tada govorila u EU parlamentu, UN-u, bila je nominirana za Nobelovu nagradu, a 2019. godine objavila je zbirku svojih govora o klimi pod nazivom “No One Is Too Small to Make a Difference”.

Mikaela Loach

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli mikaela loach (@mikaelaloach)

Još jedna vrlo utjecajna žena koja se neumorno bori ne bi li se smanjili negativni učinci klimatskih promjena jest Britanka Mikaela Loach. Uz spomenutu Jo Becker, Mikaela vodi podcast “Yikes” posvećen upravo podizanju svijesti o ovom problemu. Autorica je knjige “It’s Not That Radical: Climate Action to Transform Our World”, a na svojim društvenim mrežama često progovara i o drugim društvenim problemima.

Dominique Palmer

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Dominique Palmer (@domipalmer)

Još jedna Britanka koja se našla na našoj listi jest Dominique Palmer, koja naglašava opasnost pretjeranog zagađenja okoliša još od 2018. Aktivna je u pokretu mladih za klimatske štrajkove “Fridays for Future”, a na svojim društvenim mrežama također progovara o povezanim temama.

Foto: Drew Angerer/Staff, Leon Neal/Staff obje via Getty Images News, Instagram