Kako prekomjerna briga o sebi može dovesti do wellness burnouta? Odgovore nam je dala psihologinja
U današnjem društvu, koje stalno promovira važnost brige o sebi, lako je upasti u zamku wellness burnouta, stanja mentalne i fizičke iscrpljenosti ...
Teško je dati savjet vozačima starije životne dobi, jer su iza njih godine i godine vozačkog staža. Prije svega, trebali bi obratiti pažnju na svoje zdravlje, no mnogi će stariji vozači teško priznati, prihvatiti fizička ograničenja i pokušati ih riješiti.
Česti problemi koji se javljaju jesu pogrešna procjena sposobnosti, problemi s vidom, fizički problemi (slabija pokretljivost), vrijeme reagiranja, sluh, razne bolesti i kognitivne promjene.
U vožnji je vrlo važno obavljati više radnji odjednom, a to je sve teže kako se smanjuju kognitivne sposobnosti. Tako starijim vozačima može biti teško istodobno se koncentrirati na upravljanje vozilom, praćenje prometnih znakova i razgovor tijekom vožnje. Uz to, sposobnost pravilne procjene, kao i brze reakcije, može oslabjeti s godinama.
I fizički problemi mogu učiniti ulazak i izlazak iz automobila sve težim. Slaba pokretljivost i ukočenost mišića mogu utjecati i na sposobnost upravljanja vozilom. Stoga se preporučuje lagano vježbanje za učvršćivanje mišića po preporuci liječnika te korištenje automobila sa servo-upravljačem i kočnica s ABS sustavom, koji će vam olakšati vožnju.
Osjetilo vida jedno je od najvažnijih za sigurnu vožnju, a počinje slabjeti kako starimo.
Problemi s vidom mogu otežati procjenjivanje brzine i udaljenosti te prilagodbu na svjetlost, bilo sunčevu ili drugih vozila. Starenjem se smanjuje i sposobnost podnošenja alkohola, pa ga je potrebno potpuno izbjegavati. Imajte na umu i da zdravstveno stanje može učiniti starije vozače ranjivijima u prometnim nesrećama, stoga budite na oprezu i ne zanemarujte teškoće i ograničenja u vožnji.
IZVOR: 24sata.hr