Crveni ruž koji ne “bježi” s usana: 7 tajni postojanog make-upa
Može li crveni ruž preživjeti večeru u slijedovima, niz koktela i višesatni ples? Donosimo vam trikove profesionalaca i viralne beauty hacks s TikT...
Što jesti, a što izbjegavati ako imate rozaceju
Neupitno je da ono što unosimo u svoj organizam uvelike utječe na naše stanje kože, no koliko doista može utjecati pokazuje i činjenica da nam stanje kože može bitno reagirati ako u organizam unesemo nešto što mu ne odgovara.
Upravo takva situacija je i s rozacejom, kronično urođenim stanjem kože koje se javlja u epizodama i uglavnom zahvaća lice i vlasište. Iako je nemoguće identificirati svu hranu koja pogoršava simptome rozaceje jer se ona razlikuje od osobe do osobe, postoji način. Odličan savjet je zapisivati svu unesenu hranu u dnevnik prehrane te bilježiti reakciju kože. Zdrava logika tada nalaže da u slučaju pogoršanja crvenila nakon pojedine namirnice treba izbaciti dotičnu iz prehrane.
Pročitajte: Dermatologinja nam je otkrila sve o učinkovitoj borbi protiv rozaceje
Općenito, postoje namirnice koje najčešće služe kao okidači kod brojnih kožnih stanja, stoga obratite pažnju na mlijeko i mliječne proizvode, alkohol, čokoladu, umak od soje, kvasac, patlidžan, avokado, špinat, grašak, citrusno voće, rajčice, banane, šljive, grožđice, jastoge i škampe.
Zanimljivo je zapravo da u tradicionalnim kulturama gdje je prehrana temeljena na cjelovitim namirnicama, osobito žitaricama, voću i povrću te ribi nema velike incidencije rozaceje.
Općenito, u borbi protiv rozaceje korisna je svaka hrana koja djeluje protuupalno i ima lužnati karakter. Stoga se na jelovniku svakako moraju naći namirnice bogate vlaknima poput cjelovitih žitarica te one bogate vitaminom C i bioflavonoidima poput bobičastog voća. Kod rozaceje je važna i temperatura hrane koja nikako ne smije biti pretopla jer se time stimulira crvenilo i pogoršavaju simptomi bolesti, a sličan učinak ima i alkohol te jaki začini.
Što bi trebalo jesti?
Svježe voće i povrće (koje ne stvara tegobe)
Integralne žitarice (osobito riža, kvinoja, proso)
Ribu (srdelice, losos, tuna, skuša)
Orašaste plodovr
Sjemenke
Tofu
Alge
Ekstra djevičansko maslinovo ulje
Vodu i zeleni čaj
Što bi trebalo izbaciti?
Umjetna sladila
Konzerviranu, mariniranu, dimljenu hranu
Alkohol, kofein, gazirane napitke
Jake začine (npr. papar, crvenu papriku)
Sir
Crveno meso
Čokoladu i slatkiše
Rafinirani šećer, kuhinjsku sol
Proizvode od bijelog brašna
Ocat
Svaku hranu koja izaziva simptome
Pročitajte: Što je glicerin i kako djeluje na našu kožu?
Foto: Pexels