
Konačno miran san – nova noćna krema prepolovljuje nesanicu uzrokovanu atopijskim dermatitisom
U bistrou Superplanty održano je predstavljanje najnovijeg proizvoda iz popularne A-DERMA Exomega linije proizvoda namijenjenih higijeni i njezi su...
Redovita promjena jastuka važna je za kvalitetan san
Jeste li znali da je higijena spavanja puno više od čiste pidžame i redovitog mijenjanja posteljine? Znate li da i jastuci imaju svoj rok trajanja te da ih je potrebno povremeno promijeniti?
Jastuk koristimo svaki dan, i to do osam sati dnevno – ako razmišljamo o tome na ovaj način, zapravo je sasvim jasno da je riječ o predmetu koji se “troši” i koji neće trajati vječno. Jastuk kojem je davno “istekao rok” uglavnom je tvrd, tanak, a ponekad i kvrgav ili potamnjen, što izrazito može utjecati na vašu kvalitetu sna, a također može prouzročiti alergije, pa čak i bol u vratu.
Stručnjaci za spavanje otkrili su za portal Well&Good koliko bismo često zapravo trebali mijenjati jastuk te zašto je to uopće važno.
Preporučuje se mijenjati jastuk svakih godinu dana do dvije godine iako ćete ga u nekim slučajevima možda morati mijenjati češće ili rjeđe, kako tvrdi Chelsie Rohrscheib, Ph.D., stručnjak za spavanje glave i neuroznanstvenik u Wesperu.
Koliko će vaš jastuk trajati ponajviše ovisi o tome od čega je napravljen. Kvalitetni jastuci od memorijske pjene imaju nešto dulji “rok”, pa mogu potrajati i do tri godine, dok je na pernate jastuke dobro malo više pripaziti i možda ih zamijeniti nakon godinu dana. Jastuci od paperja, međutim, mogu trajati do tri godine. Što je s jastucima od ostalih umjetnih materijala? Jastuci od lateksa iznimno su izdržljivi, prema Dereku Halesu, osnivaču i izvršnom direktoru tvrtke NapLab. Mogu trajati do pet godina, dok alternativni jastuci od poliestera obično izdrže do tri godine.
Naravno, na će ove “rokove” utjecati to kako se o svom jastuku brinete. Ako ih redovito perete, koristite štitnike za jastuke i čistite ih po potrebi, vjerojatno ćete im produljiti životni vijek. Važno je naglasiti da, u nekim slučajevima, vaš jastuk može zahtijevati dodatnu brigu. Primjerice, ako dijelite krevet s ljubimcima ili ako se znojite u snu, vaš bi jastuk mogao zahtijevati češće čišćenje i dodatnu brigu.
Stručnjaci za spavanje također otkrivaju jednostavan trik kojim možete provjeriti u kakvom je stanju vaš jastuk. Jednostavno ga sklopite napola, a ako ostane presavijen kad ga pustite, znači da je izgubio potporu i možda bi bilo vrijeme da razmislite o kupnji novog.
Uništeni jastuk može imati negativan učinak na vašu kvalitetu sna pa i zdravlje općenito. Najvažnije, kad vam jastuk postane spljošten ili kvrgav, on ne podržava prirodnu krivulju vašeg vrata tijekom spavanja. To može dovesti do naprezanja mišića i zglobova, a potom i do bolova u vratu, ramenima i leđima. Ako ste podložni glavoboljama, nepravilno držanje u snu može trigerirati i tenzijske glavobolje ili čak migrene kod nekih ljudi, kako objašnjava dr. Rohrscheib.
Osim problema povezanih s nepravilnim držanjem, stari jastuk može uzrokovati i teškoće s disanjem. Jastuci su mjesto gdje se često nakupljaju grinje, odumrle stanice kože pa i bakterije, što može uzrokovati alergije ili pogoršati postojeća stanja poput astme, a to uvelike utječe na kvalitetu sna.